KulturaŻycie Miasta

Gliwickie Funzeum – czyli dobra zabawa połączona z nauką

Dzieci często nudzą się podczas nauki, ponieważ nie dostarcza im ona rozrywki oraz nie potrafi utrzymać ich uwagi. Dlatego w momencie, gdy zabawa zostanie połączona z wiedzą, łatwiej będzie przyswajać nowe informacje. Tradycyjne muzeum zaoferować może sztukę i wiedzę, natomiast Funzeum doda do tego dobrą zabawę.

Gliwickie Funzem jest pierwsza tego typu instytucją w naszym kraju. W budynku o powierzchni liczącej 4 tys. m2  znalazło się ponad 50 ekscytujących multisensorycznych i interaktywnych instalacji rozmieszczonych w kilkunastu pomieszczeniach. Wszystkie z nich inspirowane są magią kolorów i światła, ponieważ to właśnie na tych dwóch zjawiskach skupi się pierwsza wystawa gliwickiego Funzeum.

Kolory i światło nie tylko dostarczą stymulacje umysłom odwiedzających, ale także przemycą zagadnienia z takich dziedzin jak fizyka, biologia historia i sztuka. – Uwolnij swoją kreatywność! Twoja jedyna misja to eksplorowanie, poznawanie, doświadczanie, wyrażanie siebie, śmiech, nauka i tworzenie Funzeum razem z nami! – zachęcają na swojej stronie internetowej pomysłodawcy tego wyjątkowego miejsca.

Wystawa skupiająca się na kolorze zaprosi nas na krótki, audiowizualny wstęp do koloru. Następnie zaprzyjaźnimy się z pryzmatem, czyli magiczną bryłą nakazującą zmianę myślenia, pokazując jak z wielu barw składa się białe, na pozór bezbarwne, światło. Podczas eksplorowania tej wystawy zanurzymy się w całej gamie kolorów.

Po zapoznaniu się z kolorami przyjdzie czas na światło, dzięki któremu możemy obserwować różne barwy. To właśnie w wystawie związanej ze światłem będziemy mogli docenić, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu. Udowodnić ma to chociażby nagłe wyłączenie światła. Na zwiedzających czekać będzie także strefa fluo, dzięki której poznają sekret luminescencji. Następnie będzie można zrobić sobie naprawdę wyjątkowe zdjęcia na tle iście nieziemskiego krajobrazu w infinity roomach zapewniających bajkową oprawę.

– Skupiliśmy się na świetle i kolorze, gdyż po krótkiej analizie doszliśmy do wniosku, że nikt tego nie zrobił i jest niedopuszczalne, żeby sie tym tematem nie zająć tłumaczy w rozmowie z programem Trzecim Polskiego Radia Adam Wicher, dyrektor Funzeum. – Światło kształtuje naszą percepcję: to jest 70 procent pracy naszego mózgu stanowi analiza bodźców wizualnych. Postanowiliśmy to wykorzystać łącząc zabawę, czyli fun z wiedzą i nauką, które znajdziemy w muzeum i tak powstało Funzeum dodaje.

To wyjątkowe miejsce na mapie Gliwic znajduje się przy ulicy Pszczyńskiej 315B. Funzeum otwarte dla zwiedzających jest od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-20:00, a także w soboty w godz. 9:00-21:00. Wszelkie szczegóły znajdą Państwo na stronie funzeum.pl, natomiast poniżej zapraszamy na film z oficjalnego otwarcia:

YT/Funzeum

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button