Kultura

Gliwickie wieże ciśnień: Kolberga

Nad gliwickim dworcem kolejowym góruję zapomniana wieża ciśnień. Już wkrótce ta ciekawa konstrukcja ma zostać odnowiona.

Przy ulicy Kolberga, nad dworcem kolejowym wznosi się wieża ciśnień powstała na początku XX wieku. Dokładna data powstania nie jest znana. Podczas budowy tej niezwykłej konstrukcji wykorzystano żelbeton. Jest to jedna z niewielu wież ciśnień w regionie w całości zbudowana tylko z betonu. Plan wieży został oparty na planie koła, a jej szczyt nakryty kopułą z latarnią. Wieża ciśnień zaopatrywała ona w wodę cały kompleks dworcowy oraz instalację zasilające wodą parowozy składów kolejowych, które przejeżdżały przez Gliwice. 

Umiejscowienie wieży przy samych torach kolejowych wpłynęło negatywnie na jej konstrukcję. Zwiększone przez lata natężenie ruchu przekracza zakładane przy projektowaniu pierwotne normy. Wieża jest obecnie trudno dostępna. Dawniej prowadziły do niej drewniane schody oparte na skarpie. Przez lata była ona zarośnięta krzakami i drzewami, popadając coraz bardziej w zapomnienie. Teren prywatny, na którym znajduję się wieża, jest ogrodzony ogródkami działkowymi, a od strony dworca skarpą. Dzięki trudnemu dostępowi do wieży konstrukcja nie była niszczona przez okolicznych mieszkańców. 

Kilka lat temu, w 2015 roku wieża ciśnień została wykupiona od spółki PKP S.A. w związku z planowaną już wówczas budową centrum przesiadkowego. W obecnych planach wieża ciśnień, jak i pobliska opuszczona też dzisiaj Huta Szkła mają zostać odnowione podczas prowadzonej inwestycji. Wciąż nieznane jest nowe przeznaczenie tej ciekawej industrialnej konstrukcji.  Czasami pojawia się pomysł, aby na szczycie wieży powstał punkt widokowy z kawiarnią. Tuż przy wieży ma powstać ciąg pieszo – rowerowy, przedłużenie ulicy Udzieli, który będzie łączył okolice ulicy Tarnogórskiej z Centrum Przesiadkowym. Może dzięki tej inwestycji wieża zyska nowe życie i zacznie służyć wszystkim mieszkańcom. Liczymy, że stanie się one centrum kulturalnym tej część miasta i ciekawym symbolem industrialnej przeszłości Gliwic.

Źródło:

wiezecisnien.eu

gliwiczanie.pl

Kamil Iwanicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button