Kultura

Gliwickie wieże ciśnień: ul. Poniatowskiego

Przy Cmentarzu Lipowym stoi jedna z najpiękniejszy wież ciśnień na Górnym Śląsku. Czy jest jakiś pomysł na przyszłość wieży?

Zbudowana została w 1894 roku w stylu neogotyckim w formie ceglanego walca według projektu inspektora Haselowa. Jest to najstarsza wieża ciśnień związana z komunalnymi wodociągami. Była ona częścią wodociągu łączącego Gliwice z ujęciem wody w Zawadzie. Wieża uzupełniała także wodę w wieży ciśnień w południowej części miasta przy ul. Sobieskiego, zbudowaną około 8 m niżej. 

Wieża ciśnień, 2018, Piotr Brzezina Zdjęcie z portalu fotopolska.pl

Budynek przy Poniatowskiego ma ponad 26 metrów wysokości. Powstał w stylu neogotyckim, zwanym także gotykiem ceglanym – Backsteingotik. Wieża jest bogato zdobiona, a nad wejściem głównym znajduję się neogotycki portal, a jej górna część ozdobiona jest arkadowym fryzem z blankami i ceglanymi rozetami tworzącymi attykę. W środku znajduję się stalowy, cylindryczny zbiornik z wypukłym dnem, o pojemności ok. 2400 m3. Konstrukcję nośną dla zbiornika, stanowią wewnętrzne, dwukondygnacyjne przypory spięte łękami w kształcie łuków odcinkowych. Przy wieży znajduję się budynek dawnego zbiornika wody czystej również opuszczony i zapomniany. Wieża ciśnień pełniła swoją funkcję do lat 70-tych.

Wieża ciśnień i zbiornik, 1902 Zdjęcie pochodzi z portalu gliwiczanie.pl

W ostatnich latach, co jakiś czas pojawiały się pomysły zagospodarowania budynku. W 2011 roku urzędnicy zainteresowali się koncepcją wykorzystania wieży, jako muzeum sportu albo sali pamięci miejskiego klubu sportowego Piast, którego stadion stoi po sąsiedzku. Obiekt należał przez wiele lat do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a w 2012 roku przeszedł na własność miasta. W tym okresie planowano, że wieża przy Poniatowskiego zmieni się w centrum szkoleniowe nowych technologii komunikacyjnych, a za jego stworzenie była odpowiedzialna Śląska Sieć Metropolitalna. W środku miejsce miały znaleźć laboratoria, sale konferencyjne i ekspozycja poświęcona zabytkom techniki. Miejsce miało być wykorzystywane przez studentów Politechniki Śląskiej i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W 2014 roku zmieniona została koncepcja zagospodarowania wieży na Centrum Badawczo-Rozwojowe Inteligentnych Systemów, w którego powstanie zaangażowana została także Politechnika Śląska i anonimowa uczelnia z Wielkiej Brytanii. Żaden z planów nie został niestety zrealizowany. 

Dawny zbiornik na czystą wodę znajduję się obecnie w złym stanie, Autor: Karolina Kot, straznicyczasu.pl

Wieża ciśnień przy ulicy Poniatowskiego to miejsce z dużym potencjałem. Zauważyli to także przyszli architekci, którzy chętnie tworzą koncepcje jej rewitalizacji. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: Robert Bosiek, Kasjan Stabik, Patryk Bryłka i Maciej Michalski uznali, że stare mury wieży należy odnowić, a obok postawić nowoczesną bryłę, w której znajdować się będzie pub z browarem.

Gliwice, stara wieża ciśnień przerobiona na browar – wizualizacja (materiały prasowe)

Źródło:

gliwiczanie.pl

wiezecisnien.eu

www.gliwice.wyborcza.pl/gliwice/7,95519,22476908,studenci-chca-przerobic-stara-wieze-cisnien-na-pub-i-browar.html

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button