Życie Miasta

Gliwiczanin zagra w Górniku Zabrze

Czy Podolski zadebiutuje w polskiej lidze już podczas wyjazdowego meczu przeciwko Pogoni Szczecin?
To spotkanie odbędzie się w niedzielę 25 lipca o 20.

Gliwiczanin w sezonie 2021/2022 wystąpi na pozycji napastnika w klubie Górnik Zabrze. W rozmowie z Rzeczpospolitą, Podolski mówił — Przed laty obiecywałem nieżyjącemu już Krzyśkowi Majowi [były dyrektor Górnika – przyp. red.], że kiedyś trafię tutaj i teraz to się dzieje. Mówiłem mu, „masz moje słowo Krzysiu, że kiedyś zagram w Górniku”. Teraz mogę powiedzieć, że słowa dotrzymałem. Górnik to też mój ostatni klub w karierze. W Zabrzu, w koszulce górniczego klubu, zakończę swoją karierę.

Piłkarz dotrzymał słowa, mimo że, jak przytacza słowa zawodnika portal sport.pl — Wiem, że z tego powrotu robiliście sobie żarty. Widziałem np. wpisy w mediach społecznościowych, że nigdy nie wrócę do Górnika, że tylko tak godom. Ale jestem. Zawsze mówiłem i wierzyłem, że tutaj będę.

Prezes Górnika sam wyjawił, że Podolski – z którym podpisał roczny kontrakt – miał lepsze oferty finansowo np. z Brazylii czy Meksyku. Lukas Podolski jednak od dziecka kibicował Górnikowi Zabrze i mimo emigracji, zachował silne więzi z Polską, swoim rodzinnym miastem i rodziną, która mieszka na Górnym Śląsku.

Lukas Podolski urodził się 4 czerwca 1985 roku w Gliwicach, jego ojciec, Waldemar Podolski, grał zawodowo w piłkę nożną i to właśnie on rozkochał syna w futbolu. Jak przystało na sportową rodzinę, również jego matka, Krystyna Podolska grała w piłkę ręczną w klubie Sośnica Gliwice.

Jak mówi — „Byłem tak mały kiedy wyjechałem, że nic konkretnego nie pamiętam. Te miejsca zawsze pokazują mi jednak najbliżsi, kiedy tylko jestem w Gliwicach.“

Podolski zdobył 49 goli, co czyni go trzecim najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Niemiec. Profesjonalną karierę rozpoczął w barwach niemieckiego 1. FC Köln, dziesięć lat później, w 2003 roku z tym zespołem zadebiutował w rozgrywkach Bundesligi. W 2006 trafił do Bayernu Monachium, z którym w 2008 sięgnął po mistrzostwo Niemiec oraz Puchar Niemiec. Wraz z Arsenalem w 2014 zdobył Puchar Anglii a z Galatasaray SK w 2016 zdobył Puchar Turcji. Reprezentant Niemiec polskiego pochodzenia zdobył tytuł Mistrza Świata w 2014, dwukrotnie został brązowym medalistą mistrzostw Świata (2006, 2010), srebrnym medalistą mistrzostw Europy w 2008, oraz brązowym medalistą Pucharu Konfederacji 2005.

Ada Duda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button