Życie Miasta

Gliwiczanka Tekla Juniewicz obchodzi dzisiaj 116 urodziny!

Pani Tekla Juniewicz jest najstarszą Polką, najstarszą Europejką, drugą najstarszą osobą w Europie oraz czwartą na świecie. Dzisiaj, 10 czerwca obchodzi 116 rocznicę urodzin! Pomimo wieku Pani Tekla nadal jest w bardzo dobrej kondycji. Gliwiczanka ma pięcioro wnuków, a najstarszy z nich ma 71 lat, do tego czworo prawnuków i czworo praprawnuków. Najmłodsza praprawnuczka Iga przyszła na świat równo rok temu, czyli w 115. urodziny Pani Tekli.

Niemal 8 mld ludzi na świecie, a drugiej takiej jak Pani Tekla Juniewicz nie sposób znaleźć. Swoją drogą, Pani Tekla jest 2. najstarszą osobą na świecie. Ciągle pełna radości i energii. Za tydzień obchodzi 116 urodziny. Kolejnych 100 lat, Pani Teklo! – napisał po odwiedzinach Pani Tekli, premier Mateusz Morawiecki.

Życzenia do wyjątkowej jubilatki płyną nie tylko od przyjaciół i rodziny, ponieważ do dołączą się do nich wielu internautów, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, przedstawiciele samorządu i jak co roku Para Prezydencka.  Gliwiczanka przeżyła dwie wojny światowe i ledwo co uszła z życiem podczas epidemii tyfusu. Jak podkreślają jej bliscy nawet w najcięższych chwilach stara się ona myśleć pozytywnie i patrzeć w przyszłość z nadzieją.

Pani Tekla Juniewicz na świat przyszła 10 czerwca 1906 roku w Krupsku w ówczesnych Austro-Węgrzech. Polska superstulatka wychowała się w szkole sióstr szarytek w Przetworsku. W tym samym mieście w 1927 roku wyszła za Jana Juniewicza i wraz z mężem przeprowadziła się do Borysławia. W 1928 roku urodziła się pierwsza córka o imieniu Janina, a rok później Urszula. Następnie w wyniku repatriacji w listopadzie 1945 roku przeprowadziła się wraz z mężem i córkami do Gliwic. Mąż Pani Tekli zmarł w 1980 roku, w wieku 95 lat.

Co ciekawe autentyczność wieku dzisiejszej jubilatki została udokumentowana we współpracy z rodziną oraz Konsulatem Generalnym RP we Lwowie przez Wacława Jana Kroczka – polskiego korespondenta Gerontology Reaserch Group, międzynarodowej organizacji naukowej, która prowadzi badania nad długowiecznością i zdrową starością.

Gliwiczanka miano najstarszej Polki posiada od 20 lipca 2017 roku. Jest pierwszą osobą w naszym kraju, która dożyła 112, 113, 114, 115 i 116 lat. Pozostaje zatem życzyć by takich rekordów nazbierało się co najmniej do 200 urodzin!

Zdjęcie
fot. Kancelaria Premiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button