FinanseSesja RM

Głosowanie nad gliwickimi żłobkami, które oburzyło mieszkańców

Podczas odbywającej się 10 marca 2022 r. sesji rady miasta pod głosowanie trafił projekt uchwały podnoszący kwotę jaką miesięcznie będą musieli przeznaczyć rodzice na pobyt swoich pociech w gliwickich żłobkach.

Przygotowany przez  zastępczynię prezydenta, Ewę Weber projekt uchwały został przyjęty w głosowaniu przez większość radnych. Władze miasta wyszły z inicjatywą, by rodzice wysyłający swoje dzieci do gliwickich żłobków płacili 750 zł. Podniesienie dziennej stawki z 7 do 10 zł argumentowali wzrostem kosztów utrzymania placówek, do których zaliczają się chociażby artykuły spożywcze do posiłków dla najmłodszych gliwiczan.

W głosowaniu brało udział 25 radnych. 11 osób było za przyjęciem uchwały o podwyżce opłat za żłobki, 10 osób było przeciwnych, natomiast 4 radnych wstrzymało się od głosu.  Zatem o przyjęciu uchwały zadecydował jeden głos. Rodzice dzieci oraz inni mieszkańcy nie ukrywali swojego oburzenia, a swoją złość kierowali w radnych, którzy nie potrafili postawić się, ani za, ani przeciw.

Rodzice oburzyli się także wypowiedzią prezydenta Adama Neumanna, który w takich słowach postanowił wyrazić stanowisko w tej sprawie:

„Niecałe 3500 dzieci nie korzysta z oferty żłobkowej instytucjonalnej. Dlaczego tak się odbywa? Bo rodzice się angażują w wychowanie swoich dzieci, radzą sobie w tej sytuacji. Pracują bardzo często na zmiany, angażują babcie, ciocie, dogadują się z sąsiadkami, są pracowici i zaradni. I tych dzieci jest ponad 3000, więc głęboką niesprawiedliwością jest dotować w sposób ogromny 229 dzieci, podczas, gdy 3000 dzieci nie otrzymuje od tego miasta nic” – niejako zarzucając osobom zostawiającym swoje dzieci w żłobkach brak zaradności. Następnie jednak przeprosił za swoją wypowiedź, tłumacząc się tym, że od momentu wybuchu wojny w Ukrainie ma bardzo dużo pracy i jest zmęczony.

Jaka jest Wasza opinia na ten mocno elektryzujący temat? Miasto miało dwa wyjścia z z tej sytuacji, jednak zdecydowało się, że wysoka inflacja musi również dotknąć opłaty za żłobki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button