Kultura

Gostyńska oaza aktywności – kiedy seniorzy stają się ambasadorami zmiany

Kiedy myślimy o seniorach, często przychodzą nam na myśl ciche popołudnia spędzane przy telewizorze lub grze w karty. Tymczasem w Klubie Seniora w Gostyni, Seniorzy aktywnie działają i chcą zmieniać swoje otoczenie. Współpraca międzypokoleniowa, rozwijanie kompetencji i praca nad lokalnymi problemami społecznymi to codzienność uczestników inicjatywy “Śląscy Seniorzy Solidarni w Działaniu”.

Klub Seniora w Gostyni staje się coraz bardziej żywiołowym miejscem. Jego działania przekraczają proste spotkania przy herbacie. Uczestnikami klubu są wszyscy ci, którzy nie zamierzają rezygnować z aktywnego udziału w życiu społecznym.

Inicjatywa współpracy z Klubem Seniora polega na organizacji warsztatów, które przekładają się na praktyczne działania w społeczeństwie. Seniorzy nie tylko uczą się komunikacji, ale również aktywnie angażują się w tworzenie projektów społecznych, które mają realny wpływ na lokalną społeczność.

Pierwsze spotkania warsztatowe przyniosły wiele odkryć. Wspólne prace międzypokoleniowe, gdzie seniorzy spotkali się z młodszymi mieszkańcami Gostyni, pozwoliły na głęboką refleksję nad problemami wspólnoty. W jednym z ćwiczeń uczestnicy skoncentrowali się na braku zieleni w przestrzeni miejskiej – problemie, który, jak się okazało, nie jest obcy ani młodym, ani starszym mieszkańcom. Julia, jedna z młodszych uczestniczek, marzy o tym, aby wszędzie było tak zielono jak w jej ogrodzie.

Działania “Śląskich Seniorów Solidarnych w Działaniu” to nie tylko możliwość nauki i wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim praktyczne działania. Po zakończonym cyklu warsztatowym uczestnicy będą tworzyć własne inicjatywy dla lokalnej społeczności, które przyczynią się do pozytywnych zmian w Gostyni.

Za tą inicjatywą stoi nie tylko chęć działania, ale także wsparcie z rządowego programu wieloletniego “Aktywni+” na lata 2021-2025. Dofinansowanie umożliwiło realizację tak ważnych dla lokalnej społeczności projektów.

Gostyńska inicjatywa przypomina, że wartość jednostki nie zanika wraz z wiekiem. Dzięki zaangażowaniu Społecznej Grupy Medialnej, seniorzy z Gostyni udowadniają, że są nie tylko świadkami przeszłości, ale też twórcami teraźniejszości i przyszłości.

Back to top button