KulturaŻycie Miasta

Horror wyzwolenia

W 2022 roku przypada 77. rocznica Tragedii Górnośląskiej, czyli zbrodni związanych ze wkroczeniem wojsk radzieckich na Górny Śląsk w styczniu 1945 oraz pierwszymi latami polskich rządów komunistycznych.

Pamięć o Tragedii Górnośląskiej, czyli przemocy i terrorze w wykonaniu sowieckich żołnierzy jest wciąż żywa. Gliwice były pierwszym dużym ośrodkiem Śląska, należącym przed 1939 r. do III Rzeszy, do którego wkroczyła Armia Czerwona. Sowieci weszli więc na teren wroga, zamieszkiwany przez Niemców. Mieli okazję do zemsty, do której zachęcali ich dowódcy i propaganda.

Tegoroczne spotkanie Śląsk 1945 odbędzie się w Centrum Kultury Jezovia w Gliwicach w kamienicy na Rynku 4 dnia 22 stycznia o godzinie 17:00.

Prelekcja, jak co roku, poruszać będzie w sposób wielowątkowy bardzo trudną historię Górnego Śląska, która przez lata była marginalizowana. Przedstawiona historia rozpoczynać się będzie wraz z przygotowaniami do obrony w roku 1944, następnie szczegółowo zostaną przedstawione działania bojowe (na podstawie materiałów z archiwów niemieckich i rosyjskich). Nie zabraknie także wspomnień świadków tamtych dni oraz perspektywy z punktu widzenia cywili. Podsumowaniem całej prelekcji będą wydarzenia mające miejsce już po przejściu frontu – liczne represje w postaci m.in. obozów pracy czy wywózek Ślązaków do ZSRR. Obowiązkowo pojawi się także krótka refleksja nad specyfiką samych Ślązaków, którzy z racji mieszkania na pograniczu wielokrotnie byli dotykani przez terror nazistowski i komunistyczny.

Prelekcję prowadzić będą Seweryn Botor oraz Jakub Szczepański.

Wydarzenie uzupełni także krótkie przedstawienie sylwetek żołnierzy obu walczących stron, które zaprezentują rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia „Festung Breslau”.

Komentarze

  1. prosiłbym autorkę o nie uleganie “modzie” na zdejmowanie winy z Niemców i nazywanie zbrodni Niemieckich Nazistowskimi.
    Nie istniał taki kraj jak Nazistan, ani Naziland, za to były i są Niemcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button