Ile gminy dokładają do klubów piłkarskich?

„Rzeczpospolita” i „Sport” przygotowały raport o finansach klubów Ekstraklasy w 2019 roku. Jak w raporcie wypada Gliwicki Klub Sportowy Piast S.A.?
Przychody polskich klubów piłkarskich w 2019 roku rosły dzięki środkom z samorządów i spółek Skarbu Państwa. Na transferach zarobiono prawie dwie trzecie więcej niż rok wcześniej, a kibice chętnie wydawali pieniądze na stadionach. Podobnie jak kluby na pensje, mimo że większości z nich nie było na to stać.
Władze Gliwic mogą dodać do kolekcji kolejne wysokie miejsce w rankingu. Tym razem środków publicznych przekazanych na funkcjonowanie klubu sportowego. Piast zajął drugie miejsce, tuż za Śląskiem Wrocław. Wysokie miejsca zanotowały także Lechia Gdańsk oraz Wisła Płock.

Tymczasem, kwoty wydane na klub nadal nie przekładają się na frekwencję na stadionie. Pomimo wydanych milionów, Piast ma wciąż jedną z najniższych frekwencji w Ekstraklasie. W tej kategorii GKS zajmuje trzecią lokatę… od końca. Gorzej wypada tylko Zagłębie Lubin i Pogoń Szczecin.

Ile więc kosztuje klub piłkarski każdego mieszkańca gminy, w której drużyna istnieje? W 2019 r. najwięcej płacili w Gliwicach. Każdy – niezależnie od wieku, płci i statusu – mieszkaniec tego miasta dołożył do sukcesów Piasta (w 2019 roku klub zdobył tytuł Mistrza Polski) kwotę 67 zł brutto.
https://www.rp.pl
Przypomnijmy, w prowadzonym przez UEFA rankingu Ekstraklasa spadła piąty raz z rzędu na 30. miejsce w Europie, m.in. za ligami takich krajów jak Białoruś, Kazachstan czy Azerbejdżan.
źródło: www.rp.pl