Finanse

Ile gminy dokładają do klubów piłkarskich?

“Rzeczpospolita” i “Sport” przygotowały raport o finansach klubów Ekstraklasy w 2019 roku. Jak w raporcie wypada Gliwicki Klub Sportowy Piast S.A.?

Przychody polskich klubów piłkarskich w 2019 roku rosły dzięki środkom z samorządów i spółek Skarbu Państwa. Na transferach zarobiono prawie dwie trzecie więcej niż rok wcześniej, a kibice chętnie wydawali pieniądze na stadionach. Podobnie jak kluby na pensje, mimo że większości z nich nie było na to stać.

Władze Gliwic mogą dodać do kolekcji kolejne wysokie miejsce w rankingu. Tym razem środków publicznych przekazanych na funkcjonowanie klubu sportowego. Piast zajął drugie miejsce, tuż za Śląskiem Wrocław. Wysokie miejsca zanotowały także Lechia Gdańsk oraz Wisła Płock.

https://www.rp.pl

Tymczasem, kwoty wydane na klub nadal nie przekładają się na frekwencję na stadionie. Pomimo wydanych milionów, Piast ma wciąż jedną z najniższych frekwencji w Ekstraklasie. W tej kategorii GKS zajmuje trzecią lokatę… od końca. Gorzej wypada tylko Zagłębie Lubin i Pogoń Szczecin.

Ile więc kosztuje klub piłkarski każdego mieszkańca gminy, w której drużyna istnieje? W 2019 r. najwięcej płacili w Gliwicach. Każdy – niezależnie od wieku, płci i statusu – mieszkaniec tego miasta dołożył do sukcesów Piasta (w 2019 roku klub zdobył tytuł Mistrza Polski) kwotę 67 zł brutto.

https://www.rp.pl

Przypomnijmy, w prowadzonym przez UEFA rankingu Ekstraklasa spadła piąty raz z rzędu na 30. miejsce w Europie, m.in. za ligami takich krajów jak Białoruś, Kazachstan czy Azerbejdżan.

źródło: www.rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button