Inwestycje

Inwestycja w zieleń na gliwickim rynku

Gliwicki rynek czeka estetyczna metamorfoza! W głównym punkcie miasta pojawią się nowe rośliny i więcej ławek dla mieszkańców. Zarząd Dróg Miejskich wycenił inwestycję na blisko pół miliona złotych.

Do realizacji tego zadania przygotowuje się Zarząd Dróg Miejskich. Na celowniku jest wymiana starych, podniszczonych ławek oraz donic na bardziej wytrzymałe i estetyczne elementy małej architektury.

Elementami wzbogacającymi florę gliwickiego rynku ma być po prostu zieleń, zarówno w postaci wysokiej jak i niskiej, której dotąd nie było. Drzewa o wzniesionych koronach mają rosnąć w dużych donicach, aby były bardziej zauważalne. W momencie sadzenia mają mieć taką wysokość, która spotęguje ozdobny efekt. Krzewy i byliny zostaną posadzone w mniejszych donicach. 

Przez większą część roku wybrane gatunki roślin mają zachowywać swoją atrakcyjność.  Szczegóły znane będą dopiero po zakończeniu projektowania, które obecnie jest w toku. Natomiast myślą przewodnią tego pomysłu jest taki dobór roślin, aby w każdej porze roku były estetyczne i przyciągające wzrok. 

Zgodnie z założeniami projektu, elementy małej architektury mają być wpasowane w charakter gliwickiego rynku, a kolorystyka dopasowana do istniejącej już nawierzchni. Przyszłe zielone moduły będą ustawione tylko w pasie, gdzie obecnie na powierzchni rynku znajdują się płyty w kolorze grafitowym. Pozwoli to na swobodne poruszanie się pieszych i wjazd służb ratunkowych. Pojawi się także więcej stojaków rowerowych. 

Projektowaniem zajęła się gliwicka pracownia 44STO. Obecnie trwa też pozyskiwanie odpowiednich pozwoleń i opinii, m.in. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po zakończeniu tego etapu możliwe będzie ogłoszenie przetargu na kompleksowe wykonanie inwestycji. Wiosną br. projekt zielonej metamorfozy rynku będzie już gotowy.

Przypomnijmy, że nie tak dawno, rynek gliwicki uległ gruntownej przebudowie. Od czerwca 2009 r. do grudnia 2010 r. została przeprowadzona kompleksowa przebudowa rynku w Gliwicach uwzględniająca wymianę nawierzchni, małej architektury, oświetlenia terenu wraz z iluminacją Ratusza oraz arkad. Dodatkowo  wykonano przebudowę nawierzchni jezdni ul. Zwycięstwa oraz chodników ul. Zwycięstwa i ul. Wyszyńskiego. Całość modernizacji gliwickiej Starówki pochłonęła ponad 41 mln złotych z miejskiego budżetu.

Mieszkańcy przypominają, że całkiem niedawno przebudowywano całą płytę rynku. Zadają pytanie, czy kolejna wielka metamorfoza jest konieczna. Według nas, jeśli doprowadzi to do zwiększenia zieleni na starówce, to będzie ją można uznać za udaną. 

Martyna Urban

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button