Inwestycje

Jak będą wyglądały nowe przystanki autobusowe?

Zarząd Transportu Metropolitalnego planuje ujednolicenie przystanków na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Cały proces ma zacząć się w 2022 roku. Znamy wytyczne ZTM dotyczące wyglądu i funkcjonalności nowych przystanków.

Cały proces będzie przebiegał stopniowo. Przystanki będą wymieniane w momencie zużycia lub zniszczenia. W pierwszej fazie Miasto Gliwice wymieni 12 wiat autobusowych.

“Miasto Gliwice zaplanowało zakup 12 sztuk wiat w okresie trwania całej umowy ramowej. Przystanki,w których planujemy posadowienie wiat to w pierwszej kolejności lokalizacje gdzie znajdują się wiaty prywatnych właścicieli,którzy o nie dbają o swoje obiekty, są one w złym stanie technicznym i wizualnym tj. Gliwice Wrocławska, Gliwice Górnych Wałów, Gliwice Rybnicka, Ligota Zabrska Kopalnia, Gliwice Dworcowa przy GCH. W niektórych miejscach wiaty już usunięto a w pozostałych podejmujemy kroki by właściciele usunęli swoje obiekty” – dowiadujemy się z odpowiedzi urzędu na interpelację radnej Agnieszki Filipkowskiej.

Jak będą wyglądały nowe wiaty przystankowe? Oto przykłady zastosowane w wytycznych ZTM:

Największa zmiana będzie dotyczyła… koloru wiaty. Miasto Gliwice do tej pory powszechnie stosowało kolorystykę żółto-czerwoną. ZTM zaleca jednak używanie koloru RAL7021, czyli grafitowego. Konstrukcje wykonane będą z aluminium lub stali o podwyższonej odporności na korozję. Zgodnie z zaleceniami wiaty mają być odporne na dewastację i łatwe w utrzymaniu czystości; szyby w poszyciu ścian bocznych będą wykonane ze szkła hartowanego bezpiecznego lub klejonego szkła hartowanego. Dla bezpieczeństwa na szybach wiat naklejane będą dwa pasy ostrzegawcze w kontrastowym kolorze.

ZTM rekomenduje montowanie tablic z nazwą przystanku od strony frontowej na dachu wiaty oraz na bocznej ścianie wiaty od strony najazdu autobusu. To pozwoli na lepszą identyfikację mijanych przystanków, szczególnie dla podróżujących spoza Gliwic. Tam, gdzie będzie to możliwe, wiaty zostaną podłączone do sieci energetycznej i wyposażone w oświetlenie LEDowe, podświetlenie rozkładu jazdy oraz gabloty reklamowej.

Jak będą wyglądały siedziska? To przecież niezwykle ważny element wiaty przystankowej. Ławki wykonane zostaną ze stali ocynkowanej malowanej proszkowo, siedziska zaś z listew drewnianych i lakierowanych, z oparciem oraz podłokietnikami na skrajach ławki.

Który wariant wiat wybierze Miasto Gliwice? Decyzja jeszcze nie została podjęta, odpowiedzi uzyskamy po rozstrzygnięciu przetargu przez ZTM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button