Życie Miasta

Jak nie mieszkać z rodzicami do trzydziestki?

Wiele młodych osób stara się podjąć pracę w młodym wieku, by zapewnić sobie jak najlepszą przyszłość. Niektórzy często zarzucają wchodzącemu na rynek pracy pokoleniu roszczeniowość, jednak statystyki mówią, że rzeczywistość jest nieco inna.

Zgodnie z raportem GUS za luty 2020 bezrobocie w Gliwicach wyniosło zaledwie 2,5%. Również powiat gliwicki może się pochwalić bardzo dobrą stopą bezrobocia na poziomie 3,9%. Gliwice tym samym legitymują się bezrobociem niższym od średniej w województwie śląskim. To wyniosło początkiem roku 3,8%.
Jednocześnie w pierwszym kwartale 2021 roku stopa bezrobocia w przedziale wiekowym 15-24 lata wynosiła blisko 14%. Obrazuje to jak ogromny problem mają młodzi ludzie z wchodzeniem na rynek pracy. Jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy.

Jak zmienić swoje życie? Jak znaleźć pracę i wyprowadzić się od rodziców? Jak rozpocząć karierę zawodową? — to pytania, które zadaje sobie wielu młodych ludzi. Jest wiele sposobów myślenia o swojej przyszłości: można próbować spełniać oczekiwania rodziców, walczyć o swoje marzenia lub zwracać uwagę tylko na zarobki. Jeśli jednak właśnie zakończyłeś edukację, nie zadawaj sobie pytania “do jakiej pracy się nadaję”. Daj sobie szansę, masz jeszcze czas nauczyć się wszystkiego i odkryć swoje pasje. Możesz mieć również realny wpływ na to, jak wygląda wchodzenie młodych na rynek pracy.

Projekt Rynek Pracy Otwarty Dla Młodzieży jest to inicjatywa, której podstawowym założeniem jest spotkanie się z młodymi ludźmi i wsłuchanie się w ich głos. Celem spotkań jest rozmowa i głębsze zrozumienie problemu z perspektywy osób, których ten problem dotyczy. Młodym ludziom brakuje przestrzeni i miejsca, by wyrazić to co czują, myślą. Projekt jest przestrzenią, w której będą mogli podzielić się swoimi przemyśleniami oraz pomysłami na to, jak zmienić zastaną rzeczywistość.

Jest to cykl trzech spotkań podczas których młodzież spotka się z ekspertami oraz weźmie udział w różnych warsztatach. Chętni będą mogli poprzez różne formy dyskusji, pracować nad rekomendacjami, które kolejno wpiszemy do Karty na rzecz walki z bezrobociem. Karta ta zostanie podpisana na Forum Otwartego Rynku Pracy, które odbędzie się w terminie 23.09 – 26.09.2021.

Link do formularza zgłoszeniowego: https://rynekdlamlodziezy.bitrix24.site/ 

Projekt dofinansowany ze środków funduszu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button