InwestycjeŻycie Miasta

Katarzyna Kuczyńska-Budka o MDK: Kulturze niezbędna jest wolność!

Katarzyna Kuczyńska-Budka jest Radną Rady Miasta w Gliwicach. Aktywnie zabiera głos w sprawach bliskich mieszkańcom. Angażuje się również w kontrowersyjną sprawę likwidacji MDK i powołania nowej instytucji kultury w mieście.

Przypomnijmy: władze miasta zdecydowały o likwidacji MDK i utworzeniu Centrum Kultury Victoria. Decyzja i sposób jej przekazania spotkały się z niezadowoleniem mieszkańców i pracowników likwidowanego Młodzieżowego Centrum Kultury. Miasto, po wywołaniu kryzysu wizerunkowego, aktywnie próbuje przekonać mieszkańców, że decyzje podjęte zostały w procesie konsultacji z zainteresowanymi środowiskami.

O sprawie pisaliśmy już we wcześniejszych artykułach, możecie zapoznać się z nimi: tutaj, tutaj i tutaj. O poprzedniej wypowiedzi radnej Kuczyńskiej-Budki, opublikowanej na jej facebookowym profilu możecie przeczytać tutaj. Publikowaliśmy również wypowiedzi zaniepokojonych działaniami przedstawicieli środowiska organizacji pozarządowych tutaj.

Radna Katarzyna Kuczyńska-Budka zareagowała po raz kolejny w sprawie za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Wiemy już, że decyzja Adam Neumann o zamiarze likwidacji Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach i utworzenia na jego podstawie Centrum Kultury Victoria Gliwice była przygotowana źle, o czym ja i kilku innych radnych mówiliśmy na spotkaniach, komisjach i sesji. Kuratorium podważyło prawne aspekty tej zmiany, a Ministerstwo Edukacji i Nauki odrzuciło zażalenie miasta…z powodów formalnych, bowiem złożono je po terminie przeznaczonym na tego rodzaju odwołanie.

Jak Radna pisze w dalszej części tekstu, miasto planuje włączyć MDK do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 przy ulicy Jasnogórskiej. Na sesji miasta ma pojawić się uchwała, która ma określić utworzenie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych nr 1 w Gliwicach od 1 września 2022 roku. W skład Zespołu ma wejść szkoła podstawowa z Jasnogórskiej i MDK.

Kuczyńska-Budka pisze: Chciałabym rzec – dobrze się stało. Gdy pojawiła się zapowiedź utworzenia Victorii, byłam pełna optymizmu i przekonana, że impresariat, jakim miała się stać, jest w Gliwicach bardzo potrzebny. Cieszyłam się, gdy zapowiadano, że jego działalność będzie podobna do tej, jaką bliźniacza instytucja pełni w Krakowie. Sieciowanie, koordynowanie czy wspieranie działań kulturalnych realizowanych nie tylko przez miasto i podmioty z nim związane, jest w Gliwicach potrzebne. Gdy jednak okazało się, że nowa instytucja ma być budowana na bazie MDK i mnie i wielu fachowcom, którzy wypowiadali się na ten temat, opadły ręce. Znów w Gliwicach dobry pomysł ubrano w zaściankowe rozwiązania. Nikt nie podważał ważnej i potrzebnej roli oświatowej, jaką pełnił – i pełni – MDK.

Radna zaznacza, że MDK jest miejscem, w którym pracują pasjonaci od lat zajmujący się młodzieżą i wspierający ich pasje. Właśnie ze względu na zaangażowanie nauczycieli i dzieci Budka-Kuczyńska walczyła o to, aby pozostawić znakomicie funkcjonujący MDK i niezależnie stworzyć Centrum Kultury Victoria.

Czy ta wizja ma szansę się spełnić?

Dzięki błędom prezydenta i jego współpracowników, nowopowołanemu dyrektorowi Victorii, Pawłowi Cieplińskiemu, spada z barków ciężar, jakim byłaby konieczność łączenia dwóch, nieprzystających do siebie w tych warunkach, działalności – oświatowej i kulturalnej. Życzę Pawłowi Cieplińskiemu powodzenia w konstruowaniu ważnej dla nas, gliwiczan, instytucji.

Radna podkreśla jednak, że aby dyrektor Victorii miał szansę stworzenia wyjątkowej instytucji konieczne będzie pozostawienie mu swobody w podejmowaniu decyzji. Jak zauważa: Z tym w naszym mieście bywa kłopot. […] Kulturze niezbędna jest wolność. Ograniczać ją powinny jedynie przepisy prawa, nie zaś “widzimisię” władz, kimkolwiek one są.

Radna pisze na swoim facebookowym profilu o jeszcze jednym aspekcie, który może budzić kontrowersje. Zastanawia się ona, kto będzie kierował nowym zespołem szkół, w skład którego wejdzie MDK. Na stanowisko ma odbyć się konkurs, jednak, jak pisze: Jaskółki ćwierkają, że wygra go dyrektor szkoły. Czy tak będzie? Zobaczymy. W Gliwicach wiara w ideały konkursowych szranków jest mocno nadszarpnięta. Tam gdzie to ważne dla prezydenta, radnych wchodzących w skład komisji konkursowej dobiera się bardzo starannie…Pozostaje mnie i Wam bacznie przyglądać się rozwojowi sytuacji.

Link do wypowiedzi radnej: LINK

W komentarzach pod wypowiedzią radnej Katarzyny Kuczyńskiej-Budki wypowiedziała się również radna Rady Miasta Agnieszka Filipkowska, która podkreśliła, że pozostawienie niezależnie funkcjonujących instytucji praktykowane jest w wielu miejscach: Jest sporo miast, które mają i MDK i impresariat kulturalny.

2 Comments

  1. Artykuł błędnie wskazuje: “Na sesji miasta ma pojawić się ustawa” – a powinno być “uchwała”. Ustawami zajmują się posłowie w sejmie a nie radni 🙂 pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button