Polityka lokalna

Katarzyna Kuczyńska-Budka: projekt „Victoria” budzi wiele wątpliwości i zastrzeżeń

Katarzyna Kuczyńska-Budka jest jednym z aktywniejszych radnych. Tym razem zabrała głos w kontrowersyjnej sprawie likwidacji MDK i powołania nowej instytucji kultury w Gliwicach.

Przypomnijmy: władze miasta zdecydowały w zaciszu gabinetów likwidacji MDK i utworzeniu Centrum Kultury Victoria. Decyzja i sposób jej przekazania spotkały się z niezadowoleniem mieszkańców i pracowników likwidowanego Młodzieżowego Centrum Kultury. Miasto, po wywołaniu kryzysu wizerunkowego, aktywnie próbuje przekonać mieszkańców, że decyzje podjęte zostały w procesie konsultacji z zainteresowanymi środowiskami.

Swoje stanowisko radna Katarzyna Kuczyńska-Budka przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Rządzący Gliwicami usiłują nas przekonać, że właściwie zabrali się za powołanie nowej instytucji kultury “Victoria”, która ma powstać na bazie Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach. MDK zaś ma zostać zlikwidowany dzięki uchwale, którą radni będą rozpatrywać już w najbliższy czwartek, 27 maja. To otworzy drogę do powołania “Victorii”. By tak się stało, zdecydowali zlecić Wyborcza.pl Katowice przeprowadzenie dyskusji, w której, w pierwszym etapie, o tym jak ma wyglądać kultura w mieście dyskutowali mieszkańcy, w drugiej zaś – transmitowanej on-line, do której link znajdą Państwo w pierwszym komentarzu pod postem – eksperci w zakresie kultury oraz wiceprezydent Ewa Weber.

W pierwszej, do której należało się zapisać, miałam przyjemność wziąć udział. Obecni byli mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą. Wśród istotnych zarzutów padł ten, że nie ma w Gliwicach diagnozy potrzeb kulturalnych, nie szanuje się lokalnych twórców, brakuje sieciowania, nie widać chęci współpracy miasta z otoczeniem w zakresie kultury. Za istotne mankamenty Gliwic uznano brak domów kultury w każdej dzielnicy, fatalną promocję tego co się w mieście dzieje (głównie za sprawą organizacji pozarządowych), brak infrastruktury, z której mogą korzystać lokalni twórcy kultury (scena, nagłośnienie, magazyny, słupy informacyjne do promocji), brak przestrzeni wystawienniczej. Nie mamy także oczekiwanej oferty dla studentów i lokalnego magazynu lub aplikacji o wydarzeniach w mieście. Przypominano, że kultura powinna być miastotwórcza, a instytucje kultury i miejsca, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne – dostępne dla każdego.

Druga część debaty, w której udział wzięli: Ewa Weber, wiceprezydent Gliwic, Michał Zalewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego, Michał Kubieniec, menedżer kultury oraz Artur Celiński, ekspert w dziedzinie polityki kulturalnej, poświęcona była pomysłowi stworzenia nowej miejskiej instytucji kultury „Victoria”. Rozmawiano o tym, jak powinna być ona zorganizowana, jakie ma mieć funkcje i do kogo adresowana ma być jej oferta. Zachęcam Państwa do obejrzenia jej przebiegu. Ja ze spotkania wyniosłam jedno – eksperci dowiedli, że sposób w jaki realizowany jest – być może dobry w założeniach – projekt „Victoria” budzi wiele wątpliwości i zastrzeżeń. Nie spełnia także najistotniejszego kryterium – nie jest efektem profesjonalnej diagnozy potrzeb kulturalnych mieszkańców Gliwic.

A jaka jest Państwa opinia w sprawie likwidacji MDK i na jej gruncie powołania „Victorii”?

W dyskusji swoje opinie przedstawili także radna Agnieszka Filipkowska oraz Kajetan Gornig (były radny):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button