Kawiarnia Obywatelska

Sprzeciw mieszkańców przeciwko gigantycznej fabryce. Kawiarnia Obywatelska

Gliwiczanie chcą rozmów. Udowodniło to ostatnie spotkanie Kawiarni Obywatelskiej, które poprowadziła Agnieszka Bugno-Janik. Tym razem spotkanie skupiało się wokół sprawy budowy fabryki akumulatorów w Łabędach.

Agnieszka Bugno-Janik, dr inż.arch. adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, od kilkunastu lat prowadzi badania nad procesami partycypacji w projektowaniu zmian w przestrzeni miast. Współpracuje z władzami miast i organizacjami społecznymi działającym na rzecz rozwijania społeczeństwa obywatelskiego. Jest inicjatorką albo współtwórczynią wielu oddolnych projektów i działań partycypacyjnych w Śląskich miastach, np. Gliwice bez reklam, Plac Synagogi w Tarnowskich Górach, Obywatelski Plan Rewitalizacji Centrum Raciborza czy Deptak ReWita w Rybniku. Współautorka 9 tez miejskich ogłoszonych przez Kongres Ruchów Miejskich w 2011 roku.


Tematem spotkania była planowana budowa fabryki akumulatorów w dzielnicy Łabędy, głośno poruszany został jednak również temat ekopolityki Gliwic oraz braku dialogu między Urzędem Miasta, mieszkańcami a specjalistami z Politechniki Śląskiej.

Uczestnicy zauważyli, że miasto bardzo ostrożnie dysponuje informacjami, a często mieszkańcy dowiadują się o podobnych inwestycjach zbyt późno by móc reagować. W tym przypadku jest inaczej. Do jutra można składać uwagi do studium.

To nasza odpowiedzialność, aby uświadamiać ludzi, że mogą, a nawet powinni wyrażać swoje zdanie. Co więcej, aktywność społeczeństwa obywatelskiego powinna być wspierana przez władze samorządowe. Na tym właśnie polega samorządność.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że miasto musi skupić się na jakości życia mieszkańców i trosce o ich potrzeby. Zauważono, że wizja zapewnienia nowych miejsc pracy może być złudna. Ponieważ bezrobocie w mieście utrzymuje się na niskim poziomie. Organizacja miejsc pracy dla osób spoza Gliwic może powodować wzrost liczby samochodów na drogach, a co za tym idzie — korków i zanieczyszczeń powietrza.

Na spotkaniu można było wysłuchać relacji osób, którym życie utrudniają istniejące już w Gliwicach zakłady przemysłowe — przez hałas, światła czy zalania terenów. Obecni na spotkaniu byli miłośnicy spacerów po zielonych terenach, urbaniści, miejscy aktywiści, przedstawiciele władzy lokalnej, a także mieszkańcy ościennych miast.

Jako podsumowanie spotkania można przedstawić myśl wypowiedzianą przez jednego z uczestników:

Zamawiającymi i inwestorami jesteśmy my, mieszkańcy. Urząd nas reprezentuje.

Jutro tj. 18.08 przypada termin składania uwag do studium. Jak można to zrobić — przeczytasz tutaj.
Z działaniami grupy Łabędy nie fabryka! można zapoznać się tutaj.


Kawiarnia Obywatelska to cykl otwartych spotkań, podczas których każdy z mieszkańców może opowiedzieć o swojej wizji miasta. O kolejnych spotkaniach poinformujemy na naszej stronie na Facebooku.

Ada Duda


Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button