KulturaŻycie Miasta

Kino AMOK ze sporą dotacją!

Kino AMOK po raz drugi otrzymało dofinasowanie z programu Unii Europejskiej MEDIA na projekt ZEF Filmowa Autostrada do Europy. Dzięki niemu zobaczymy więcej filmów ze Znakiem Jakości ZEF – czyli Zespołu Edukatorów Filmowych. Wniosek gliwickiego kina znalazł się na liście 13 projektów z całej Europy, także można uznać to za naprawdę spore wyróżnienie.

Wniosek gliwickiego kina Amok znalazł się na liście 13 projektów z całej Europy wybranych do dofinansowania w ramach drugiej edycji COLLABORATE TO INNOVATE – programu, który nagradza wyróżniające się, innowacyjne i oparte na współpracy projekty realizowane przez członków Europa Cinemas Network. Wspierane projekty muszą promować filmy europejskie, rozwijać ich widownię, w szczególności młodzieżową, oraz zwiększać konkurencyjność kin. 13 wybranych projektów z 16 europejskich krajów możemy przeczytać w komunikacie na stronie gliwickiego magistratu.

Zakres tematyczny, w którym wybierane były projekty jest naprawdę szeroki i ma m.in obejmować kompetencje filmowe, rozwój młodych odbiorców, europejski obieg filmów, a także innowacje technologiczne oraz zwiększenie frekwencji na widowni po pandemii. Łączna pula dofinansowań wynosiła 1 milion euro, z czego Kino AMOK otrzyma 100 tys. euro.

To program z ogromnym potencjałem i nasz wielki sukces – poza Amokiem jeszcze tylko jedno kino w Polsce otrzymało dotację. Dzięki pozyskanym środkom wprowadzimy nowe działania merytoryczne, a do pracy z filmami włączymy nowe technologie. O szczegółach będziemy naszych widzów informować na bieżąco. Bardzo się cieszymy, że mamy rok na rozwój tego projektu i że został on dostrzeżony przez przedstawicieli Europa Cinemas mówi Agnieszka Piotrowska-Prażuch z kina Amok w Gliwicach. 

Przypomnijmy, że gliwickie Kino AMOK działa od 1993 roku. Jego studyjny charakter przyciąga koneserów dobrego kina z całego regionu. Prezentowane w nim są filmy artystyczne ze szczególnym uwzględnieniem produkcji polskich i europejskich. Jego działanie odbywa się w ramach Teatru Miejskiego w Gliwicach będąc samorządową instytucją kultury. W 2013 roku Kino AMOK otrzymało prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w uznaniu za bycie najlepszym kinem w naszym kraju. W 2017 roku nagrodzono je również za najlepszą edukację filmową.

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button