Media lokalneŻycie Miasta

Klaster Innowacji Społecznych od dziś w nowej odsłonie!

“Inicjatywy społeczne dla wszystkich” – tak brzmi motto Klastra Innowacji Społecznych. Głównym celem Fundacji jest działanie na rzecz szeroko pojętego dobra publicznego. 

Organizacja posiada ośrodki w aż czterech miastach województwa śląskiego tj.

  • w Gliwicach, przy ul. o. Jana Siemińskiego 22,
  • w Zawierciu, przy ul. Marszałkowskiej 3,
  • w Katowicach, przy ul. Reymonta 22/2, oraz
  • w Żywcu, przy ul. Żywieckiej 67.

Klaster realizuje obecnie 12 projektów w zakresie edukacji cyfrowej, kulturalnej, polityki lokalnej i międzynarodowej, podczas których nawiązano współpracę z 20 różnymi miastami. W efekcie:

  • 100 seniorów z województwa śląskiego mogło wziąć udział w międzypokoleniowym wolontariacie w Parku Śląskim w Chorzowie,
  • stworzono forum do popularyzowania zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa (w ramach projektu Internet Safety), 
  • przybliżono tematykę wolnych mediów w związku z inicjatywą “Dziennikarz Obywatelski – zawód przyszłości”, 
  • ruszyła trzecia, najnowsza edycja “Familoków”, gdzie mieszkańcy mogą poznać nieodkryte dotąd historie kolonii robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia. 

Ponadto:

  • nieustannie podnoszone są kompetencje społeczne dzieci i młodzieży w ramach Śląskiej Akademii Społecznej, 
  • w 10 śląskich szkołach podstawowych powstają nowoczesne eko – pracownie.

I wiele, wiele więcej. 

Skład osobowy Klastra to specjaliści, z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami, związanymi z funkcjonowaniem organizacji pozarządowym. Obejmuje cztery działy: projektów, finansów, rozwoju oraz mediów, dla których słowo “współpraca” to najważniejszy wyznacznik działania. Tworzą je prawnicy, działacze społeczni, eksperci do spraw finansów, czy dziennikarze. Przede wszystkim – ludzie z pasją. 

Najważniejsze jednak jest to, dla kogo dedykowane są te działania. W dotychczasowych inicjatywach bierze udział około 40 tys. osób. Dla lepszego zobrazowania tej statystyki – stanowi to prawie ⅓ liczby mieszkańców Gliwic!

Organizacja od początku istnienia pozostaje aktywna w mediach społecznościowych, czy też w lokalnych portalach. Sprawozdaniami ze swoich działań – zarówno tych bieżących, zrealizowanych, jak i planowanych, dzieli się również na swojej stronie internetowej. To świadectwo na to, że “działania społeczne” to nie tylko puste słowa. Od dziś zyskała ona również nową szatę graficzną. Jest jeszcze bardziej rozbudowana, tak by w lepszy sposób przedstawiać pełny obraz podejmowanych przedsięwzięć – jak również zachęcać do wzięcia w nich udziału. 

Jak mówi Petros Tovmasyan, członek zarządu podmiotu – Klaster to jedna z największych organizacji społecznych w regionie, stawiamy na transparentność, chcemy, aby każda osoba, która korzysta z naszych usług lub uczestniczy w naszych projektach, miała jasną i klarowną informację o źródłach finansowania. Jednocześnie chcemy pisać o tym co robimy, aby inspirować mniej doświadczone organizacje.

Tak naprawdę można by tak pisać w nieskończoność. Najlepiej jednak przekonać się o tym samemu – klaster.org.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button