Życie Miasta

Kolejne akty oskarżenia przeciw pseudokibicom

Dwa kolejne akty oskarżenia przeciw członkom grupy pseudokibiców “Torcidy”. Łącznie do Sądu Okręgowego w Gliwicach skierowano 17 aktów oskarżenia za popełnienie prawie 100 przestępstw. Torcida to grupa pseudokibiców klubu piłkarskiego z Zabrza. Liczna grupa kibiców związanych z Torcidą mieszka w Gliwicach.

O kolejnych aktach oskarżenia informuje Prokuratura Krajowa. Lista zarzutów jest długa: udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 par. 2 kodeksu karnego, obrót znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, haszyszu, amfetaminy, kokainy, mefedronu i tabletek ekstazy kwalifikowany z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przemyt tych substancji oraz wytwarzanie amfetaminy. Ponadto są oni oskarżeni o szereg czynów przeciwko życiu i zdrowiu, tj. bójki i pobicia, uszkodzenia ciała, groźby i zmuszanie przemocą do określonego zachowania, zniszczenia mienia, przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości poprzez utrudnianie postępowania oraz nielegalne posiadanie broni. Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego prokurator  ustalił, że grupa działała w okresie od 2005 roku do połowy 2019 roku i łącznie skupiała około 200 członków. Osoby aspirujące do udziału w grupie musiały znać sztuki walki, uczestniczyć w tzw. „ustawkach” z pseudokibicami innych drużyn, opłacać składki, które były przeznaczone na ewentualną pomoc dla członków grupy, którzy trafią do aresztu.

Do popełniania przestępstw członkowie grupy używali broni palnej, siekier, maczet, noży, kijów bejsbolowych, pałek teleskopowych. Poszczególne osoby wyznaczone były do komunikacji między członkami grupy z zachowaniem hierarchicznego podporządkowania, inne osoby zobligowane były do zapewnienia środków transportu w poszczególnych dzielnicach, co miało umożliwiać stawienie się dużej grupy na wezwanie w określone miejsce.

Członków grupy łączyły również relacje rodzinne i towarzyskie. Nosili oni ubrania i tatuaże pozwalające na identyfikację przynależności do grupy, np. z napisem „Torcida” lub „BRT”. W przypadku wykluczenia z grupy musieli je usuwać.

Grupa opierała swoją działalność na ściśle określonych zasadach. Członkowie grupy nie mogli uczestniczyć w obrocie narkotykami bez zgody jej lidera, który pobierał prowizję od transakcji. Niemożliwe było handlowanie narkotykami z osobami spoza grupy. Osoby stojące wyżej w hierarchii wskazywały dostawców i odbiorców narkotyków. Natomiast zidentyfikowane osoby handlujące na podległym terenie narkotykami, a nie będące członkami grupy, przymuszano do zaprzestania działalności, bądź zmiany dostawców.

Członkowie grupy stosowali przemoc i groźby wobec podejrzanych, pokrzywdzonych oraz świadków, którzy podjęli współpracę z organami ścigania. Ponadto wymuszali na pokrzywdzonych, aby nie składali zawiadomień o popełnionych na ich szkodę przestępstwach. Pomimo tego kilku z zatrzymanych członków grupy rozpoczęło współpracę z organami ścigania i ujawniało szczegóły dotyczące działalności grupy.

W trakcie przeszukań zabezpieczono znaczne ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz dodatkowo zatrzymano, siekiery, maczety, pałki teleskopowe, kominiarki oraz gadżety świadczące o przynależności klubowej.

Aktualnie w śledztwie prowadzonym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach w sprawie działalności „TORCIDY” występuje 58 podejrzanych, z których 8 jest tymczasowo aresztowanych.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań i zarzutów w tej sprawie.

źródło: Prokuratura Krajowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button