Polityka lokalna

Kolejne ulice na starówce do zamknięcia?

ZDM przymierza się do kolejnego etapu ograniczania ruchu samochodów na starówce. W tym roku zamknięte mają być kolejne: Szkolna, Krótka, Średnia, Plebańska, Bankowa, Bytomska, Matejki oraz fragment ulicy Zwycięstwa.

W 2020 roku wdrożono pierwsze zmiany, których celem było umożliwienie gliwickim restauratorom “wyjście” na ulicę – organizowanie ogródków restauracyjnych. Część ulic została wtedy wyłączona z ruchu. Zmiany nie obowiązywały wtedy mieszkańców starówki, jednak i tak dotknęły ich na skutek zmniejszenia liczby miejsc parkingowych.

W tym roku ZDM planuje wprowadzić kolejne zmiany. Pomysł polega na zamknięciu kolejnych fragmentów starówki z ruchu. Tym razem zmiany mocno odczuć mogą mieszkańcy – według pierwszej propozycji ZDM, będą mogli dojechać do własnego miejsca parkingowego lub na teren starówki z postojem tylko na czas 15 minut. Na takie rozwiązanie nie zgadza się Rada Dzielnicy Śródmieście, która włączona została w proces konsultowania propozycji zmian.

Opiniujemy przedstawiane nam przez ZDM nowe rozwiązania. Cały czas stoimy na stanowisku, że ograniczenie parkowania w sąsiedztwie rynku jest pożądane, nie możemy jednak zgodzić się na taką kolejność działań – komentuje Bartosz Rybczak, wiceprzewodniczący zarządu Dzielnicy Śródmieście. Najpierw należy zapewnić mieszkającym tam gliwiczanom inną możliwość parkowania. Pamiętajmy, że mieszkańcy starówki są niejako pokrzywdzeni – mieszkają w Strefie Płatnego Parkowania i muszą płacić za parkowanie w pobliżu swojego domu, teraz miasto chce całkiem zablokować możliwość parkowania na wskazanych ulicach. Nie można tego robić, nie proponując czegoś w zamian. Zaproponowaliśmy kilka możliwych rozwiązań, są one aktualnie analizowane przez ZDM i Straż Miejską – dodaje Rybczak.

Proces konsultacji zmian trwa, uwagi mieszkańców Śródmieścia można przesyłać na adres rady dzielnicy: rdsgliwice@gmail.com.

Planowane zamknięcia w 2021 roku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button