Inwestycje

Kolejne uszkodzenia przy Staromiejskiej. Kto jest winny?

Radna Sowa zwróciła się do Zarządu Dróg Miejskich o naprawienie lub wymianę belek sygnalizujących wysokość wiaduktu kolejowego przy przejeździe kolejowym na ulicy Staromiejskiej. ZDM nie uważa, że winne jest oznaczenie konstrukcji.

Radna Sowa wystosowała pismo do Zarządu Dróg Miejskich w związku ze zniszczeniem po raz kolejny belek sygnalizujących wysokość wiaduktu kolejowego przy przejeździe kolejowym na ulicy Staromiejskiej. Radna podkreśliła w tekście, że taka sytuacja zdarzała się wcześniej w przeszłości. Zwróciła się więc do ZDMu z prośbą o wyjaśnienie kiedy i w jakich okolicznościach doszło do zniszczenia masztu, czy ZDM zna sprawcę zdarzenia i czy można uzyskać od niego odszkodowanie za zniszczenia oraz kiedy zostanie zrealizowana naprawa masztu.

W dalszej części tekstu Radna zwróciła uwagę na częstą konieczność interwencji policji, spowodowaną blokowaniem przejazdu przez samochody ciężarowe. Zdaniem radnej potwierdzenia ZDM o prawidłowości oznaczenia przejazdu są niewystarczające, apeluje więc również o ograniczenie liczby tirów dojeżdżających do skrzyżowania ulicy Portowej i Staromiejskiej.

Odpowiedź Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, Anny Gilner, wyjaśniła, że do uszkodzenia konstrukcji doszło 26 sierpnia w okolicach godz. 03.43. Według ZDM kierowca pojazdu ciężarowego z naczepą nie zauważył znajdującej się nad jezdnią konstrukcji. Próbowano zidentyfikować sprawcę zdarzenia, korzystając z kamer monitoringu, lecz ze względu na porę nocną, identyfikacja numeru rejestracyjnego pojazdu nie była możliwa.

Jak ZDM postanowił rozwiązać sytuację?

Przez całkowite zniszczenie masztu w wyniku ostatniego zdarzenia, konstrukcja zostanie zastąpiona innym rodzajem zabezpieczenia. W kontrze do słów Radnej ZDM uważa, iż ilość zdarzeń nie wynika z błędnego oznakowania. Według Dyrektor winni podobnym sytuacjom są kierowcy, którzy chcą skrócić sobie trasę i łamią ograniczenia tonażowe.

Odpowiedź na pismo zawiera zapewnienie, że sytuacja powinna ulec poprawie po planowanej przebudowie wiaduktu kolejowego w ciągu ul. Staromiejskiej, gdzie wysokość tego obiektu zostanie zwiększona, lecz nie do wielkości normatywnej. Wobec powyższego ograniczenie wysokości zostanie zmienione z 3,2 m do 3,7 m. Do czasu remontu obowiązkiem ZDM jest naprawianie konstrukcji, aby nie doprowadzić do zablokowania się pod przejazdem zbyt wysokich pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button