Życie Miasta

Kolejne wielkie wydarzenie z branży lotniczej w Gliwicach

O tym, że Gliwice stoją branżą lotniczą nie trzeba nikogo przekonywać. W marcu pojawiła się informacja o gliwickiej fabryce samolotów, w maju otworzono w Gliwicach najnowocześniejszy tor modelarski w naszym kraju – a teraz doszedł do tego Puchar Polski Dronów Wyścigowych, którego gospodarzem było Miasto Gliwice.

Była to zdecydowania wielka uczta dla miłośników dronów, nowych technologii oraz lotnictwa. Gliwice stały się bowiem gospodarzem Pucharu Polski Dronów Wyścigowych, który odbył się na specjalnym torze wyścigowym. Poza konkurencjami wyścigowymi kibice mieli okazję śledzić pokazy dronów ratowniczych, a także skorzystać z symulatora lotów.

Zawody w First Person View polegają na kontroli małych samolotów sterowanych radiowo lub quadkopert wyposażonych w kamery. Zasady są zbliżone do pełnowymiarowych zawodów lotniczych – polegają na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonej trasy. A zawody odbywające się w minioną w niedziele były pierwszymi na Śląsku o randze Pucharu Polski Dronów Wyścigowych FPV – Drone Racing 2022.

Impreza odbyła się na zielonych terenach przy Gliwickim Centrum Naukowo-Technologicznym CECHOWNIA. Uczestniczyło w niej 23 adeptów nowoczesnych technologii, którym sterowanie bezzałogowymi jednostkami nie sprawia najmniejszych trudności. Wszyscy zawodnicy podczas zawodów wyposażeni byli w gogle FPV, które pomagają na żywo rejestrować obraz przelotu drona, a co za tym idzie pilotowanie go. Uczestnicy w Gliwicach zbierali cenne punkty, które pod koniec sezonu wyłonią z kwalifikacji skład reprezentacji Polski w droncingu, która wybierze się na przyszłoroczne mistrzostwa świata.

Zdecydowanie tego typu wydarzenia mają nie tylko rozrywkowy charakter, ale również edukacyjny. Wszyscy, którzy przybyli na miejsce mieli możliwość nie tylko śledzenia pucharowej rywalizacji, ale też skorzystania z fachowej wiedzy przygotowanej przez ekspertów, sesji treningowych, a także dyskusji w strefie edukacji. Dodatkowo organizatorzy pokazali w jaki sposób można używać dronów w życiu codziennym oraz przygotowali misję poszukiwawczo-ratunkową z wykorzystaniem bezzałogowej maszyny latającej.

fot. M. Baranowski
fot. M. Baranowski

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button