Życie Miasta

Kolejny szpital covidowy w mieście

W tym tygodniu placówka medyczna przy ulicy Radiowej ma zostać przekształcona w szpital dla osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Przyjmowani mają być tam głównie pacjenci z chorobami współistniejącymi. 

Minister Zdrowia wydał decyzję o przekształceniu szpitala Vito-Med w “ośrodek covidowy”. Dla osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 zapewnione mają zostać 54 łóżka, z nich 30 to łóżka neurologiczne, a 24 internistyczne. Dotychczasowi pacjenci zostaną przeniesieni do innych szpitali w regionie. Przy Radiowej 2 będą przeznaczone miejsca dla chorujących na COVID-19 z całego województwa śląskiego. W szpitalu planowane jest utrzymanie dwóch miejsc obserwacyjnych w ramach Izby Przyjęć oraz czterech miejsc neurologicznych III stopnia zabezpieczenia. 

Prezes szpitala VITO-MED, Anna Gil-Borowiecka zauważa, że jednym z powodów przekształcenia placówki w szpital covidowy jest szybki przyrost osób zakażonych koronawirusem w województwie śląskim. Ważną kwestią jest zabezpieczenie leczenia dla pacjentów z chorobami współistniejącymi.

Dla wielu osób COVID-19 często nie jest jedynym schorzeniem. W regionie brakuję placówek wyspecjalizowanych w leczeniu konkretnych jednostek chorobowych u osób zakażonych koronawirusem. Dlatego pojawiła się konieczność zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z oddziału wewnętrznego i neurologicznego, u których jednocześnie leczony może być SARS-CoV-2.

Szpital przy Radiowej wspiera walkę z epidemią koronawirusa już od kilku miesięcy. Medyczne Laboratorium Diagnostyczne wykonuje testy na obecność koronawirusa, a od dwóch miesięcy do szpitala trafiają pacjenci zarażeni COVIDem.

05.11.2020. Postęp prac na budowie szpitala polowego w hali MCK
Autor: PAP/Andrzej Grygiel

W Katowicach już w najbliższych dniach ma zostać otwarty szpital polowy w MCK (Międzynarodowe Centrum Kongresowe). Dotychczas udało się stworzyć 140-osobowy skład personelu medycznego, ale wciąż poszukiwani są lekarze i pielęgniarki. Do pracy zgłosiło się wiele osób, m.in. pracownicy diagnostyki laboratoryjnej, obsługi technicznej, czy ratownicy górniczy. 

Szpital ma przyjmować pacjentów w różnym stanie. Ma odciążyć system, z drugiej przyjmować pacjentów na bieżąco, tak aby nikt z mieszkańców województwa, kto będzie potrzebował wsparcia medycznego, bez tej pomocy nie pozostał – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. 

Szpital polowy w MCK w Katowicach (Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta)

Szpital ma być uruchamiany modułowo, zgodnie z rozwojem sytuacji pandemicznej i rozbudowy kadry szpitala. Docelowo będzie on w stanie przyjąć 500 pacjentów. Obecnie trwa również budowa szpitali polowych na lotnisku w Pyrzowicach oraz w Ustroniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button