AnalizyMedia lokalneŻycie Miasta

„Kołem po Śląsku” – czyli podróżuj z rowerem w niższej cenie

Już 6 maja tego roku ruszy projekt III Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskie o nazwie „Kołem po Śląsku”. Będzie to szansa na to by móc w niższej cenie podróżować ze swoim rowerem lub hulajnogą w pociągach Kolei Śląskich.

W odpowiedzi na potrzeby turystów oraz w trosce o środowisko Urząd Marszałkowski wraz z Kolejami Śląskimi wychodzą z inicjatywą bezpłatnego przewozu rowerów oraz niezłożonych hulajnóg, które są umieszczone w pociągach należących do śląskiego przewoźnika. Nazwa projektu nie jest przypadkowa, wszak rower nazywany jest w dialekcie śląskim „kołem”. Jest to spore ułatwienie ponieważ wiele osób, właśnie pociągiem wybiera się chociażby w góry, by tam pojeździć na rowerze. Natomiast wszyscy entuzjaści rowerowych wycieczek po Beskidzie Śląskim, którzy wcześniej pakowali swoje rowery do auta albo na rowerowe bagażniki, może teraz zmienią zdanie.

Zasady bezpłatnego przewozu rowerów i hulajnóg Koleje Śląskie na swojej stronie określają następująco:

– przez 7 dni w tygodniu do zakupionego i ważnego biletu jednorazowego na przejazd przysługiwać będzie bezpłatny przewóz 1 niezłożonej i nieumieszczonej w pokrowcu hulajnogi;

– w weekendy, od godziny 15:00 w piątek do godziny 24:00 w niedzielę (do północy), do zakupionego i ważnego biletu jednorazowego na przejazd przysługiwać będzie bezpłatny przewóz 1 roweru (w ramach dostępnej puli miejsc na rower w danym składzie kolejowym).

Start tego projektu przewidziany jest na 6 maja i zostanie zakończony w momencie wyczerpania przewidzianej na to zadanie puli pieniężnej w ramach przyznanego budżetu, który wynosi 250.000 zł, przy czym nie dłużej niż do końca roku kalendarzowego. Projekt realizowany jest wyłącznie na terenie województwa śląskiego.

Samo zadanie “Kołem po Śląsku” w swojej istocie nie tylko promuje ekologiczne środki transportu, ale też ma tworzyć modę na kolejowo-rowerowe poznawanie naszego województwa. Jednak darmowe bilety na nasze dwukołowe środki transportu mogą ułatwić nie tylko wycieczki, ale także podróż do pracy lub szkoły.

Wszelkie szczegóły oraz regulamin projektu „Kołem po Śląsku” znajdą Państwo tutaj: https://www.kolejeslaskie.com/obsluga-podroznych/pomocne-informacje/najczesciej-zadawane-pytania/przewoz-rowerow/

Komentarze

  1. Opie, jakbyś jeszcze napisał w śląskiej godce…
    Tak wręcz zmuszony jestem zapytać zzy to narzecze, którym się posługujesz, to jakaś prymitywna odmiana rosyjskiego zapisywana alfabetem łacińskim? Czy może zdegenerowana odmiana języka śląskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button