Komisje RMWideo

Komisja chce skontrolować Urząd

We wtorek, 9-go lutego, odbyło się specjalne posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Gliwice. Radni zdecydowali, że chcą skontrolować działania Urzędu Miejskiego. Dlaczego?

Chodzi o sprawę nieprawidłowości w rozliczaniu dotacji publicznej przez Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Sośnica. [LINK: Prokuratura i CBA badają sprawę. Chodzi o klub sportowy]. Dlaczego jednak komisja chce badać postępowanie urzędu w sprawie wyjaśnienia tych nieprawidłowości?

Były wiceprezes stowarzyszenia, zgłaszający odkryte przez siebie nieprawidłowości, ma także wiele zastrzeżeń do działań urzędu, a konkretnie Naczelnika Wydziału Kultury i Sportu (jeszcze do niedawna Wydział Kultury i Promocji Miasta).

Nadużycia finansowe, które miały mieć miejsce w stowarzyszeniu były związane z pieniędzmi publicznymi, pochodzącymi z dotacji z budżetu Miasta Gliwice. W związku z tym, nadzór nad prawidłowością wydatkowania środków sprawuje urząd. Według byłego wiceprezesa, kontrola przeprowadzona w stowarzyszeniu nie była przeprowadzona rzetelnie. Dlatego też sprawa trafiła do Komisji Rewizyjnej, która wyraziła wolę zbadania sprawy.

Na posiedzeniu pojawili się specjalni goście: Pani Stella Zaborowska-Nawrath (od niedawna kieruje Wydziałem Kultury i Sportu) oraz Pan Andrzej Kurczak, były wiceprezes stowarzyszenia. Dzięki ich wystąpieniom mogliśmy dowiedzieć się jak przebiegała kontrola ze strony urzędu, oraz jakie zastrzeżenia kierowane są pod adresem urzędników.

Po wysłuchaniu wystąpień członkowie komisji jednogłośnie zdecydowali, iż chcą umieścić w planie prac na 2021 kontrolę działań Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Projekt uchwały w tej sprawie pojawi się na najbliższej sesji Rady Miasta Gliwice.

Poniżej materiał wideo z posiedzenia komisji. Najciekawsze fragmenty: 10:50 wyjaśnienia Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji, 43:40 wystąpienie byłego wiceprezesa klubu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button