InwestycjeKomisje RM

Komisja Gospodarki Komunalnej 8.11.2021

Komisja Gospodarki Komunalnej spotkała się 8.11.2021 roku między innymi, aby wysłuchać i zadać pytania w sprawie koncepcji połączeń, za których projekty odpowiedzialny jest Zarząd Dróg Miejskich.

Komisja wysłuchała streszczenia koncepcji połączeń, za których projekty odpowiedzialny jest Zarząd Dróg Miejskich, Projektowane są trasy rowerowe wzdłuż ulicy Toszeckiej i Strzelców Bytomskich, w stronę Pyskowic natomiast opracowywane są koncepcje połączeń na przedłużeniu ulicy Toszeckiej lub przez ulicę Czołgową i Jagodową. Wymagane są jednak rozmowy z Pyskowicami, aby ustalić najbardziej opłacalny układ. Planowana jest również budowa brakującej trasy przy ulicy Portowej oraz wzdłuż Kłodnicy, łącząc centrum miasta i dzielnicę Łabędy – równolegle do ulicy Portowej. Planowana jest również modernizacja trasy przy ulicy Obrońców Pokoju. ZDM chce stworzyć również rozwiązania rowerowe przy centrum przesiadkowym, które jest w trakcie budowy. W niektórych przypadkach ZDM musi czekać na uzyskanie zgody prowadzenia trasy przez grunty. Omawiano również pomysł stworzenia alei Noworybnickiej, z podkreśleniem, że jest to faza koncepcji.

Przewodniczący Komisji zauważył, jak ważne jest tworzenie ciągów rowerowych, które umożliwiają niewjeżdżanie na trasy dostępne dla samochodów, które mogą być zagrożeniem dla rowerzystów. Radna Krystyna Sowa zwróciła uwagę na to, że las w dzielnicy Trynek mógłby zostać ubogacony o ścieżki rowerowe, jednak problemem w organizowaniu takiego przejazdu jest zagrożenie niewybuchami. Nadleśnictwo zakazało wstępu do lasu przez takie zagrożenie. Radna Agnieszka Filipkowska zaapelowała o odgradzaie terenu ścieżki rowerowej zieloną ścianą roślinności zamiast betonowania terenu. Andrzej Szelka, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Czechowic przypomniał informacje o planowanej budowie Akademii Piłkarskiej w Czechowicach. Inwestycję miał planować Piast Gliwice we współpracy z Politechnikę Śląską.

Radni rozmawiali również o pismach mieszkańców Gliwic w sprawie opłaty za odpady komunalne. Mimo wcześniejszych dyskusji są sygnały, że rozwiązania stosowane w mieście nadal wzbudzają emocje wśród mieszkańców oraz prośbie o opinie w sprawie wynajęcia poza przetargiem lokalu użytkowego przy ulicy Skarbnika. Ta instytucja nie posiada zaległości czynszowych. Radny Kleczka zwracał uwagę na brak wyszczególnionej kwoty za najem metra kwadratowego w tej sprawie, co uniemożliwia podjęcie decyzji w sprawie. Komisja omówił także pismo mieszkańców w sprawie zainstalowania alternatywnego źródła ciepła w miejsce pieca węglowego. Przewodniczący zaznaczył, że nie chciałby, aby mieszkańcy mieli utrudnione ocieplenie lokalu przed okresem grzewczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button