AnalizyŻycie Miasta

Konferencja prezydenta Neumanna w sprawie uchodźców z Ukrainy

Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezydenta Adama Neumanna zostały omówione tematy związane z uchodźcami przebywającymi w Gliwicach. Padły deklaracje dalszej pomocy oraz informacje na temat liczby osób, którym na ten moment udało się pomóc.

Prezydent przedstawił plan działania, który ma realizować zespół ds. uchodźców złożony z dziewięciu zadaniowych obszarów. Niedawno do tego doszła również procedura nadawania numerów PESEL. Z podanych informacji w gliwickim magistracie na ten moment nadano go blisko 1000 obywatelom z Ukrainy. Adam Neumann wskazywał, iż to właśnie najbardziej formalna z wszystkich procedur spotykających uchodźców w naszym kraju ma otworzyć im drzwi do jeszcze większej pomocy. Po otrzymaniu numeru PESEL zyskają chociażby świadczenia medyczne oraz będą mogli swobodnie wejść na rynek pracy.

Poruszony został również temat nowo zakupionego przez miasto budynku przy ul. Jasnej. Z początkiem kwietnia ma stać się nowym punktem recepcyjnym. W budynku, do którego docelowo mają zostać przeniesione niektóre wydziały UM Gliwice oraz jednostki samorządowe ma na ten moment znaleźć się blisko 120 miejsc noclegowych. Przy zaadaptowaniu budynku przy ul. Jasnej, tak by mógł on pełnić punkt noclegowy dla uchodźców mają pomóc lokalni przedsiębiorcy, którzy wyrazili chęci dla wsparcia tej inicjatywy.

Z informacji jakimi dysponuje prezydent Adam Neumann na dzień 16 marca do Gliwic przybyło ponad 3,2 tysiąca osób z terenów objętych wojną. Podana została również informacja, iż na ten moment w gliwickich szkołach i przedszkolach naukę rozpoczęło kilkaset dzieci. Odbywa się to za sprawą tworzenia nowych, wyrównawczych klas, bądź też powiększając istniejące. Padła również jasna deklaracja polegająca na zapewnieniu możliwości edukacji w gliwickich placówkach dla wszystkich dzieci z Ukrainy przebywających w mieście. Urząd Pracy w Gliwicach według informacji podanych przez prezydenta miasta wdrożył program współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami w celu ułatwienia obywatelom Ukrainy podjęcia pracy. Jednakże na ten moment nie ma za wielu ofert skierowanych w stronę kobiet.

Prezydent Neumann zaapelował również do gliwiczan, by nie przynosili darów do punktów noclegowych, ponieważ nie ma tam miejsca na ich składowanie. Miejscem zbiórki jest hala Areny Gliwice, natomiast wszelkie informacje o aktualnym zapotrzebowaniu znajdą Państwo tutaj: https://www.gtwgliwice.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button