Polityka lokalna

Kontrolujemy gliwickich posłów!

Do okręgu wyborczego nr 29 należy część województwa śląskiego obejmująca obszary powiatu gliwickiego, tarnogórskiego oraz na prawach powiatu: Bytomia, Gliwic i Zabrza. W polskim parlamencie reprezentuje go dziewięciu posłów. Redakcja Gliwic odNowa sprawdziła aktywność parlamentarzystów po trzech latach kadencji.

W wyborach parlamentarnych, przeprowadzonych w 2019 roku, frekwencja wyborcza tego okręgu wyniosła niewiele ponad 49%. Cztery mandaty przypadły posłom Koalicji Obywatelskiej (tj. Marcie Golbik, Krystynie Szumilas, Tomaszowi Głogowskiemu oraz Tomaszowi Olichwerowi), kolejne cztery członkom Prawa i Sprawiedliwości (Barbarze Dziuk, Bożenie Borys-Szopie, Jarosławowi Gonciarzowi oraz Wojciechowi Szaramarze). Ostatni mandat z tego okręgu otrzymała członkini  Sojuszu Lewicy Demokratycznej — Wanda Nowicka.  Polskie Stronnictwo Ludowe nie posiada w tym okręgu swoich reprezentantów

Poniżej przedstawiamy podsumowanie aktywności poselskiej

1. Barbara Dziuk wypowiadała się 59 razy przed izbą, brała udział w 96,60% dotyczących jej głosowań (opuściła 197). Złożyła także 21 interpelacji i 3 zapytania, którym nadano bieg. 

Posłanka nie posiada oficjalnej strony na Facebooku, jednak jej prywatne konto, na którym pojawia się nawet kilka postów dziennie, obserwuje około 3350 osób. Na profilu udostępnia ona relacje ze swoich działań, promuje ważne wydarzenia, a także wrzuca osobiste wpisy, które czynią jej konto bardziej przystępne i osobiste niż części innych polityków. Na Twitterze, który obserwuje trochę ponad 550 osób, głównie udostępnia treści organizacji i innych działaczy. 

2. Tomasz Olichwer na posiedzeniach Sejmu wypowiadał się 72 razy, złożył aż 355 interpelacji, którym nadano bieg. Brał również udział w 99.03% głosowań.

Mimo że konto polityka na Twitterze nie jest szczególnie popularne, jego stronę na Facebooku obserwuje 2,1 tysięcy osób. Polityk regularnie udostępnia informację o swoich działaniach, próbuje również pokazywać swoje spotkania z obywatelami oraz udostępnia grafiki z głównymi założeniami partii.

3. Wanda Nowicka w swojej aktywności poselskiej ma łącznie 132 wystąpienia na posiedzeniach, a także rekordową liczbę interpelacji z posłów tego okręgu w liczbie 461 (z których każdemu nadano bieg). Jest również autorką 34 zapytań, którym nadano bieg oraz 25 pytań w sprawach bieżących. Jej udział w głosowaniach wynosi 97,57%.

Posłanka na swoim profilu Facebookowym dużo miejsca poświęca polityce regionalnej, liczne posty dotyczą sytuacji w Zabrzu, Gliwicach lub Bytomiu. Oczywiście znajdują się również informację czerpane ze stron jej klubu partyjnego – Lewicy. Konto obserwuje 11 tysięcy osób, które średnio codziennie mogą natrafić na nowy post. Wanda Nowicka ma również stronę na której znalazło się miejsce na zakładki dotyczącej praw kobiet i mniejszości. Polityczka prowadzi także Twittera, na którym śledzi ją prawie 36 tysięcy osób, ma również konto na Youtube (z 133 subskrybentami) oraz Instagrama gdzie obserwuje ją 4,7 tysiąca osób. Na swoich profilach dużo treści dotyczy problemu z dyskryminacją i wykluczenia. 

4. Jarosław Gonciarz występował przed izbą 57 razy, złożył 25 interpelacji i 8 zapytań, którym nadano bieg. Brał udział w 99,84% głosowań (opuścił tylko 9 z 5799), co daje mu najlepszy wynik wśród posłów z tego okręgu.

Poseł posiada dobrze rozbudowaną i zadbaną stronę internetową, na której możemy znaleźć informację o jego aktualnych działaniach (w kwietniu pojawiły się 3 artykuły, w marcu 11), pracy w parlamencie oraz działalności w terenie. Prawie codziennie uaktualniane jest również publiczne konto na Facebooku, które posiada 700 obserwujących. Większą popularnością polityk cieszy się na Twitterze, gdzie zgromadził ponad 2 tysiące obserwatorów, którym regularnie dostarczane są informację, głównie reblogowane ze strony Prawa i Sprawiedliwości lub innych jej polityków. 

5. Krystyna Szumilas złożyła 125 interpelacji oraz 6 zapytań, którym nadano bieg. Wypowiadała się przed izbą 41 razy, brała również udział w 96,64% głosowań. 

Posłanka prężnie działa w przestrzeni internetu, posiada 5,3 tysęcy obserwatorów na Facebooku i ponad 6,1 tysiąca na Twitterze. Na obu portalach publikuje regularnie materiały partyjne oraz relacje ze swoich działań. Posiada również najlepiej z wymienionych polityków aktualizowaną stronę internetową, która zawiera nie tylko aktualności, ale również specjalną zakładkę z nagraniami wideo (w tym z posiedzeń i komisji sejmowych). 

6. Posłanka Marta Golbik występowała 20 razy na posiedzeniach Sejmu. Złożyła 249 interpelacji, z których tylko jednej nie nadano biegu oraz 26 zapytań. Brała udział w 98,98% głosowań.

Facebookowa strona pani polityk ma już 11 tysięcy zwolenników i zawiera głównie informację o polityce krajowej, publikowane średnio raz dziennie. Również sporą popularnością (7,8 tysiąca obserwujących) cieszy się jej Twitterowe konto, na którym treści publikowane są częściej.

7. Bożena Borys-Szopaminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie Mateusza Morawieckiego, w obecnej kadencji sejmu, występowała na posiedzeniu Sejmu 22 razy, złożyła również 6 interpelacji, którym nadano bieg. Może się również pochwalić 10 zapytaniami o sprawy bieżące. Była obecna na 5 782 z 5799 głosowaniach sejmowych, co procentowo daje jej 99,71% obecności. 

Posłanka posiada regularnie aktualizowane konto na Facebooku, na którym pojawia się od kilku do kilkunastu postów tygodniowo. Treści najczęściej przedstawiają działalność Bożeny Borys-Szopy, a jej konto śledzi 2,4 tysiąca użytkowników portalu. Posłanka posiada również konto na Twitterze, które śledzi ponad 1,5 tysiąca osób, na swoim profilu kobieta najczęściej udostępnia treści ze strony partii lub posty swoich partyjnych kolegów. 

8. Tomasz Głogowski występował 13 razy w trakcie posiedzeń Sejmu, w swoim dorobku ma również 61 interpelacji, którym nadano bieg. Może także pochwalić się  opiniowaniem 6 projektów UE, w których pełnił funkcję posła sprawozdawcy. Poseł brał udział w 98% głosowań, czyli 5683 z 5799. 

Poseł jest obserwowany przez 3,7 tysiące osób na swoim prywatnym koncie na Facebooku, jego oficjalny profil śledzą natomiast 2,2 tysiące osób. Treści często się przenikają i powielają, często są również zaczerpnięta ze strony Koalicji Obywatelskiej. Polityk ma również przejrzystą stronę internetową z podstawowymi informacjami, danymi kontaktowymi i wiadomościami o jego działaniach w sejmie, a nawet wydawanymi publikacjami.

9. Wojciech Szarama, Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, występował na posiedzeniach Sejmu ośmiokrotnie, reprezentował również Sejm w 6 sprawach w postępowaniu przed TK. W trakcie kadencji głosował 5577 razy, co daje mu 96,17% obecności. 

Poseł posiada konto na Facebooku, jednak nie przykłada znacznej uwagi do regularnego aktualizowania treści. Mimo że większość postów została dodana przez innych polityków, Wojciecha Szaramę obserwuje prawnie 500 użytkowników.

Powyższe zestawienie aktywności posłów naszego okręgu pozostawiamy do oceny własnej wyborców!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button