InwestycjeSesja RMŻycie Miasta

Kontrowersje wokół akademii piłkarskiej Piasta Gliwice podczas sesji Rady Miasta

Podczas ostatniej sesji Rada Miasta Gliwice głosowała w sprawie przekazania terenu pod budowę nowej akademii piłkarskiej. Miałaby ona znajdować się na obszarze położonym w południowej części dzielnicy Czechowice, a konkretnie w rejonie ul. Rekreacyjnej i ul. Toszeckiej. Finalnie projekt uchwały został przyjęty, jednakże nie obyło się bez kontrowersji.

Komisja Rozwoju Miasta i Inwestycji pozytywnie zaopiniowała ten projekt. Przewodniczący Rady Miasta Gliwice Marek Pszona od samego początku podkreślał, iż teren ten idealnie nadaje się pod inwestycje rekreacyjno-sportowe. Według niego przeznaczenie tego terenu na przedmiotową inwestycję nie powinno być ani trochę kontrowersyjne. – Jestem absolutnie za tym, żeby na tym terenie była akademia piłkarska i od samego początku za tym właśnie jestem podkreślał, jednocześnie przekonując radnych Marek Pszonak.

Katarzyna Kuczyńska-Budka poruszyła natychmiastowo kwestię, jakoby magistratowi mówiąc krótko ta lokalizacja nie za bardzo pasowała. Co więcej Urząd Miasta miał nawet wskazać w zamian inny teren znajdujący się przy ul. Jagodowej. Radna dopytała o ty czy jest już przygotowany projekt akademii. Odpowiedź na pierwszą część udzieliła zastępca prezydenta miasta Ewa Weber, która przekazała, że nieprawdą jest jakoby zespół powołany przez prezydenta Adama Neumanna miał wydać negatywna opinię co do terenu znajdującego się w dzielnicy Czechowice. Zasłaniała się aspektami formalnymi, takimi jak zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu.

Ewa Weber w odpowiedzi na drugie pytanie Katarzyny Kuczyńskiej-Budki przekazała, że na ten moment nie ma gotowego projektu akademi, jest jedynie koncepcja, a prace projektowe ruszyć miały dopiero po przegłosowaniu przedmiotowej uchwały. Jednocześnie prezydent Adam Neumann podkreślił, że usunięcie z porządku obrad głosowania nad powstaniem spółki, która mogłaby zajmować się pozyskiwaniem środków na tego typu inwestycje było niespójne z entuzjazmem radnego Marka Pszonaka. Ponieważ przy współpracy ze Spółką Akcyjną Piast tego typu podmiot mógłby zdobyć już teraz finansowanie zewnętrzne.

Według informacji zasłyszanych przez prezydenta Adama Neumanna na dniach ma być rozpisany konkurs, w którym miasto Gliwice miałoby wielką szanse pozyskać 47 milionów złotych. Jednak w przypadku zmiany porządku obrad i braku procedowania nad tą uchwałą taka możliwość ma być oddalona od miasta. 

Marek Pszonak odpowiedział, że wniosek został zdjęty z powodu koncepcji, która została przedstawiona na Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Miała być ona pełna wadliwych rozwiązań, takich jak zabranie ogromnego terenu Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice, stadniny koni, oraz 1 ha zalesionego terenu. Stąd też Rada Miasta zadecydowała o tymczasowym zdjęciu z porządku obrad głosowania nad powołaniem spółki miejskiej.

W tym momencie jednak Ewa Weber przekazywała, iż ów koncepcja nie była niczym wiążącym. Natomiast Marek Pszonak w niejako w kontrze odpowiedział, iż podczas komisji sportu usłyszał zupełnie co innego. Potwierdziło to następnie dwóch radnych.

Prezydent Neumann ponownie zabrał głos i pieczołowicie przekonywał radnych, że nie przyjęcie uchwały o powołaniu spółki miejskiej zabierze jednoznacznie szanse Gliwic na pozyskanie 47 milionów złotych. Marek Pszonak zaapelował do prezydenta Neumanna, by nie stosował formuły straszenia radnych oraz prosił by nie stawiano radnych pod ścianą, gdyż tak właśnie odebrał tę wypowiedź.

Po dosyć burzliwych dyskusjach radni przeszli do głosowania. Za przyjęciem przedmiotowej uchwały było 18 radnych, jeden przeciw, a sześcioro wstrzymało się od głosu. Przeciw był tylko i wyłącznie Zdzisław Goliszewski. Do sprawy będziemy jeszcze wracać, gdy tylko pojawią się nowe informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button