historiaŻycie Miasta

Krem Nivea prosto z Gliwic

Kosmetyki – a przede wszystkim krem – marki Nivea znają chyba wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że historia tej marki o globalnym zasięgu zaczęła się w Gliwicach.

Rodzina śląskich Żydów – Troplowitzów – przywędrowała do Gliwic już w XVIII wieku. Wcześniej mieszkali w Opawicy koło Prudnika. Ówcześnie wieś ta nazywała się Troplowitz lub Tropplowitz, a lokalna ludność mówiła po prostu: Troplowice. A ponieważ rozporządzeniem z 17 kwietnia 1797 r. rząd pruski nakazał Żydom przybranie nazwisk stałych (wcześniej nosili nazwiska związane z zawodem lub imieniem ojca), rodzina przyjęła nazwisko pochodzące właśnie od nazwy wsi: Troplowitz.

Gliwiccy Troplowitzowie byli rodziną zamożną i wpływową. Salomon Troplowitz (1789 – 1869) był cenionym handlarzem, który sprowadzał na Górny Śląsk wina z Węgier, co przyniosło mu niemały majątek i członkostwo w radzie miasta. Miał swoją winiarnię w kamienicy na gliwickim rynku (numer 25). Jego syn – Louis – również był radnym, a z zawodu mistrzem murarskim, co w szybko rozbudowujących się wówczas Gliwicach było fachem zapewniającym całkiem niezły byt. Najważniejszą postacią rodziny okazał się jednak wnuk Salomona – Oskar.

Urodzony w roku 1863 w Gliwicach Oskar uczęszczał do gimnazjum Marii Magdaleny we Wrocławiu (rodzina przeniosła się tam w roku 1870). Nie zamierzał być ani budowniczym, jak jego ojciec, ani prawnikiem czy ekonomistą, jak chciała rodzina. Zamierzał być historykiem sztuki, jednak za radą wuja – Gustawa Mankiewicza z Poznania – wybrał farmację. To dawało fach zapewniający godziwe zarobki. Nie bez znaczenia był też zapewne fakt, że podobała mu się córka wuja, rodzona kuzynka, Gertruda.

Nie bez wzajemności, bo w roku 1890 wzięli ślub i w tym samym roku dzięki pomocy finansowej rodziny wykupił za kwotę 60000 marek niezbyt dobrze prosperującą firmę Carla Beiersdorfa. Firma zajmowała się produkcją kosmetyków, a farmaceuta Oskar wiedział, że to ma przyszłość.

I nie pomylił się: niecałe ćwierć wieku później firma była obecna w 29 krajach na 4 kontynentach. W samym tylko Cesarstwie Niemieckim zatrudniała ponad pół tysiąca pracowników. Sam Oskar Troplowitz był autorem lub współwynalazcą samoprzylepnego plastra Leukoplast (rok 1901), pasty do zębów (1905), mydła Nivea (1906) i oczywiście kremu, który znamy wszyscy – Nivea (rok 1911). Nazwa zawdzięcza swe pochodzenia śnieżnobiałej barwie kosmetyku – nivalis to po łacinie śnieżny. Oskar zmarł siedem lat po wprowadzeniu kremu Nivea na rynek – 27 kwietnia 1918 roku. Krem według niemalże niezmienionej receptury produkowany jest do dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button