Kultura

Krystyna Bochenek — kobieta, która zmieniła Górny Śląsk

Krystyna Bochenek była dziennikarką, senatorką i wicemarszałkinią Senatu VII kadencji. Została także uhonorowana I miejscem na liście ,,50 najbardziej wpływowych kobiet województwa śląskiego” w 2009 roku. Nie wszyscy wiedzą, że była ona również pomysłodawczynią Zjazdu Krystyn! 

Zapraszamy do sprawdzenia naszych podcastów, na których przedstawiam sylwetki kobiet z naszego regionu:

Urodziła się w 1953 roku w Katowicach, ukończyła tam również edukację, początkowo I Liceum Ogólnokształcące, a później filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Prace dla Polskiego Radia Katowice zaczęła, mając 23 lata, od roku 2002 przez dwa lata była tam dyrektorem kreatywnym.

Jako bezpartyjna kandydatka z okręgu katowickiego, w 2004, roku wygrała wybory uzupełniające do Senatu. Rok później z ramienia Platformy Obywatelskiej ponownie uzyskała mandat, otrzymując ponad 53% głosów w okręgu, co było najwyższym wynikiem wśród kandydatów! Niedługo później po raz trzeci została senatorką. Powołano ją również na stanowisko wicemarszałka Senatu VII kadencji.

Działania kobiety zarówno w przestrzeni politycznej, jak i dziennikarskiej bardzo mocno skupiały się na upowszechnianiu kultury języka polskiego, czego dowodem mogą być kolejne serie ogólnopolskiego Dyktanda w Katowicach, którego była pomysłodawczynią. Warto dodać, że wydarzenie odbywa się w różnej częstotliwości od 1987 roku i może pochwalić się 52 tysiącami uczestników w 18 edycjach rywalizacji. 

Dziennikarka zajmowała się również promocją zdrowego trybu życia i wspierała liczne organizacje i działania na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Między innymi była animatorką akcji ,,Mamo nie płacz” na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu, a także wspierała budowę nowej siedziby Hospicjum w Mysłowicach. Była znana z organizacji imprez promujących profilaktykę zdrowia takich jak  ,,Różowa wstążka. Katowice. Rynek 2000”, która zachęcała do regularnego badania piersi wśród kobiet oraz imprezy ,,Lepiej dbać niż rwać” mającej zapobiegać próchnicy. Działaczka była też współorganizatorką ,,Wampiriady” – akcji zachęcającej do krwiodawstwa. 

Jak wspomniałam we wstępie, Krystyna Bochenek rozpoczęła również tradycję Zjazdów Krystyn. Na pierwsze takie świętowanie zaprosiła swoje imienniczki w 1998 roku do Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Na drzwiach wejściowych została umieszczona kartka ,,Kochana, jeśli nie jesteś prawdziwą Krystyną, nie wchodzisz do Filharmonii. Zepsujesz nam zabawę”. Już w pierwszej serii wydarzenia udział wzięło 550 Krysiek! W tym znane i lubiane Krystyny takie jak: Czubówna, Kofta i Sienkiewicz.

 Pierwsze wydarzenie z tej serii przerwał fałszywy alarm bombowy, który jednak nie zniszczył imprezy, a tylko spowodował, że panie po wyjściu z budynku kontynuowały zabawę. Na dworze zaczęły śpiewać mazura „Czy pozwoli panna Krysia, młody ułan pyta”, a potem walczyka „Szła dzieweczka”. Chociaż impreza adresowana jest do imienniczek dziennikarki, kilku mężczyzn dostąpiło zaszczytu współuczestniczenia w wydarzeniu, wśród nich znaleźli się bracia Krystyn: Jerzy Bralczyk i Janusz Korwin-Mikke. ,,Zjazdy Krystyn” są kontynuowane w różnych rejonach kraju i pozwalają setkom kobiet o różnym statusie społecznym poznawać kolejne części polski. 

Już niedługo, bo od 12 marca odbędzie się trzydniowy, Jubileuszowy 25 Ogólnopolski Zjazd Krystyn w Warszawie! Organizatorki zaplanowały między innymi zwiedzanie i spektakl w Teatrze Narodowym, uroczystą kolację imieninową i udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Krystynie Bochenek w ogrodzie Senatu. 

Mimo że dziennikarka zginęła w wyniku katastrofy Smoleńskiej w 2010 roku, jej praca na zawsze wpisała się w historię Katowic i całego Śląska. Osoby, które ją znały, wspominają ją jako kobietę o niespożytej energii, której przede wszystkim zależało na tym, by to, co robiła, było dobre i pożyteczne. Działaczka została zapamiętana jako człowiek szlachetny i dobry, który zawsze z życzliwością i wrażliwością podchodził do drugiego człowieka i jego problemów. Krystyna Bochenek udowodniła, że są ludzie niezwykli, których nie da się zastąpić.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button