Polityka lokalnaŻycie Miasta

Kto dzwoni, żeby spytać o prezydenta?

Mieszkańcy informują o rozmowach telefonicznych, w których zbierane są informacje o samorządzie gliwickim. Kto i dlaczego pyta o preferencje wyborcze i ocenę kierownictwa miasta?

Na jednej z grup łączących aktywistów miejskich została opublikowana informacja o połączeniach telefonicznych od firmy, która zadaje pytania o opinię na temat prezydenta miasta, Adama Neumanna, Zastępcy Prezydenta Miasta Ewy Weber, przewodniczącego Rady Miasta Marka Pszonaka, kandydującego w wyborach 2020 Kajetana Gorniga, Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Zygmunta Frankiewicza, Wojewodę Śląskiego Jarosława Wieczorka czy radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Marka Gzika.

Czytelnicy informują również, że zadawane były pytania o działania Urzędu Miasta, poczucie dumy z Gliwic oraz preferencje wyborcze. Ankietowani są również pytani o to, na kogo głosowaliby dziś w drugiej turze wyborów prezydenckich w mieście oraz czy prezydent Gliwic powinien pochodzić z tego miasta.

W komentarzach pod informacją możemy przeczytać, że zlecanie badań poparcia społecznego dla kontrkandydatów w wyborach samorządowych może zostać wykorzystane w czasie kampanii i może tworzyć przestrzeń dla łamania prawa wyborczego.

Nie udało nam się skonsultować z Instytutem Badań Samorządowych, jednak według informacji przekazanych przez mieszkańców Gliwic, z którymi przeprowadzono rozmowy, uzyskaliśmy potwierdzenie, że właśnie ta firma przeprowadza aktualnie badania na terenie Gliwic.

W zestawieniu umów cywilnoprawnych w sprawach zamówień publicznych udzielonych w 2021 r. niepodlegających publikacji w BIP w zakładce PRZETARGI/zamówienia publiczne Urzędu Miejskiego możemy znaleźć informacje, że w budżecie znalazła się pozycja na 99 500 zł opisana jako realizacja projektu “Barometr Gliwicki 2021”, polegającego na analizie eksperckiej potrzeb mieszkańców Gliwic opartych o cykliczne badania opinii przeprowadzone wśród gliwiczan.

Firma ta przeprowadzała badania rok temu, o czym informowaliśmy tutaj. Wtedy umowa podpisana przez gliwicki Urząd Miejski z firmą Instytut Badań Samorządowych wyniosła wartość 100 000 złotych brutto. Wtedy w imieniu Prezydenta Miasta na wniosek o informację publiczną odpowiedział Łukasz Oryszczak – Rzecznik Prasowy: Zgodnie z regulacjami powyższego zarządzenia przeprowadzenie udokumentowanej analizy rynku nie jest konieczne w przypadku zamówień dotyczących usług eksperckich i specjalistycznych. Otrzymaliśmy ofertę realizacji wielomiesięcznego projektu polegającego na organizacji cyklu powiązanych ze sobą badań oraz przedstawienia na ich podstawie rekomendacji eksperckich. Kwota zamówienia jest zbliżona do kosztów pojedynczych badań realizowanych w ubiegłych latach przez różne podmioty wyłonione na podstawie analizy rynku. 

Rzecznik odpowiadał wtedy również radnej Agnieszce Filipkowskiej na pytania dotyczące badań:

Prezydent Adam Neumann deklarował w trakcie kampanii wyborczej, że pełniąc swoją funkcję będzie wsłuchiwał się w potrzeby i oczekiwania mieszkańców Gliwic, a najlepszą metodą do uzyskiwania wiedzy o tych potrzebach i oczekiwaniach są profesjonalne badania opinii publicznej. Realizacja projektu jest konsekwencją tej deklaracji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button