KulturaMedia lokalne

Kto reprezentował Polskę na XII Międzynarodowych Targach Turystycznych w Zabrzu?

Od 8 do 9 kwietnia 2022 roku w hali sportowej “Pogoń” w Zabrzu odbyły się XII Międzynarodowe Targi Turystyczne. Wydarzenie sprzyja promocji turystyki industrialnej oraz dziedzictwa przemysłowego i kulturowego. Tegorocznym krajem partnerskim była Chorwacja. Swoją ofertę zaprezentowali przedstawiciele między innymi z Czech, Słowacji, a także z Polski. 

Wśród polskich wystawców efektami swoich prac mogły podzielić się uczestniczki tzw. “Bezpiecznych Grup Wsparcia”. Ich wytwory powstały w ramach warsztatów, będących częścią projektu zainicjowanego przez Instytut Pracy i Edukacji w Gliwicach

Bezpieczne Grupy Wsparcia stanowią swego rodzaju ostoję dla 120 kobiet doświadczających przemocy w rodzinie. Miejsce to dedykowane jest mieszkankom 9 miast województwa śląskiego – Gliwic, Zabrza, Katowic, Bytomia, Świętochłowic, Siemianowice Śląskie, Tarnowskich Gór, Chorzów, Zawiercia.

W ramach Bezpiecznych Grup Wsparcia udzielana jest specjalistyczna pomoc – psychologiczna, terapeutyczna, prawnicza. Konsultacje odbywają się zarówno w formie stacjonarnej jak i online – w razie potrzeby. Prowadzone są również szkolenia mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, gdzie uczestniczki nabywają kompetencje do przekazywania informacji osobom dotkniętym przemocą domową jako “self – adwokatki”

Kobiety biorące udział w zajęciach mogą poznać także techniki uwolnienia blokady emocjonalnej, czy zmniejszenia napięcia, jak i doskonalić swoją asertywność.

Najnowszym rezultatem projektu były warsztaty terapii przez sztukę. Zaprezentowano wiele technik artystycznych, takich jak scrapbooking czy decoupage. Malowano obrazy, własnoręcznie wyprodukowano świece czy kosmetyki. 

Jak mówi Nikoletta Kwaśniak reprezentująca projekt BGW:

Zaistnienie zjawiska przemocy w rodzinie jest czymś niezwykle trudnym, ale jednocześnie wymaga zainteresowania i odpowiedniego podejścia. Nadal zbyt mało mówi się o tym, jak radzić sobie w przypadku, gdy stajemy się jej ofiarami i gdzie szukać pomocy. Uczestniczki Bezpiecznych Grup Wsparcia nie tylko otrzymały fachową pomoc prawną czy psychologiczną. Zostały zaangażowane dodatkowo w wiele inicjatyw, między innymi mogły wziąć udział w warsztatach arteterapii, których efekty możemy podziwiać właśnie dziś.

Projekt BGW został zrealizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button