historia

Kto straszył mieszkańców na Górnym Śląsku? Inicjatywa “Śląskie Stwory i Potwory”.

Klaster Innowacji Społecznych w ramach inicjatywy „Śląskie Stwory i Potwory” postanowił zebrać i utrwalić wiedzę o lokalnych mitach i przesądach, które są niematerialną częścią dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska.

Rezultatem działań inicjatywy jest stworzona strona https://bebok.org.pl/, która jest kompendium wiedzy na temat stworów i potworów występujących na terenie województwa śląskiego. 

Dzięki wejściu na stronę poznacie demony, które straszyły mieszkańców Górnego Śląska. Będziecie mieli okazję zobaczyć, kim byli utopek, skarbnik, bebok, strzyga. W ramach inicjatywy przeprowadzono 8 wywiadów pogłębionych ze starszymi mieszkańcami powiatu gliwickiego. Mieszkańcy podzielili się z nami informacjami na temat miejscowych stworów i potworów, poznaliśmy bohaterów lokalnych baśni, legend i przekazów ludowych.

W ramach inicjatywy „Śląskie Stwory i Potwory” powstała mapa stworów, gdzie można znaleźć wizerunki straszydeł wraz z miejscami ich występowania oraz legendami. Została ona udostępniona dla wszystkich szkół podstawowych w powiecie gliwickim. Wszyscy zainteresowani tą tematyką mogą znaleźć mapę stworów na wspomnianej stronie.

Mapę stworów i potworów możecie znaleźć na stronie: https://bebok.org.pl/mapa/

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button