KulturaWideo

Kultura: nagrody prezydenta przyznane

To już 27 edycja konkursu organizowanego przez gliwicki magistrat. Nagrody otrzymała czwórka laureatów: Katarzyna Rosłon, Michał Patycki, Marek Niewiarowski, Bogusław Tracz.

W tym roku, ze względu na epidemię, wyróżnienia wręczono bez uroczystej gali. Nagrodę można było otrzymać za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury czy ochrony kultury. Są one przyznawane są za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu w roku poprzednim.

Poznajcie sylwetki zwycięzców:

Katarzyna Rosłon otrzymała nagrodę za całokształt twórczości artystycznej. Jest plastyczką, architektką, projektuje scenografię, fotografuje. Droga do sztuk plastycznych wiodła w jej przypadku przez słowo – chciała zostać dziennikarką. Jak sama mówi nie chce być modna, a jej projekty architektoniczne są ponadczasowe. Gdy wszechobecne są komputery, ona docenia umiejętność szkicowania i rysunku. Dr Katarzyna Rosłon spełnia się w pracy dydaktycznej jako wykładowczyni w Katedrze Sztuk Pięknych i Projektowych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Michał Patycki został nagrodzony za osiągnięcia twórcze w 2019 roku –  jego prace zostały zaprezentowane na wystawach w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Pradze. Jest młodym gliwickim fotografem. Żartuje, że robi zdjęcia, bo nie chciało mu się uczyć anatomii w malarstwie. Fotograficznego bakcyla połknął w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach. Obecnie studiuje w Instytucie Fotografii Twórczej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie.

Marek Niewiarowski został nagrodzony za całokształt twórczości w dziedzinie upowszechniania kultury. W Gliwicach zna go każdy fan muzyki alternatywnej – to między innymi jego zaangażowaniu zawdzięczamy imprezy takie jak festiwal Winter Reggae czy Punk Generation. Pracuje przy organizacji miejskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, działał także w zespole Branżowym ds. Kultury w Gliwicach. Jako wydawca ma na koncie blisko setkę tytułów muzycznych. Dobrze pamięta też swoją pierwszą płytę winylową – w sklepie przy ul. Zwycięstwa dostał od mamy „Śmierć w dyskotece” zespołu Lombard.

Czwartym nagrodzonym w tok roku jest historyk Bogusław Tracz. Naukowiec otrzymał nagrodę w dziedzinie ochrony kultury za całokształt działalności. Gliwiczanin od urodzenia, dla którego Gliwice to nie tylko miejsce zamieszkania, ale i obiekt zawodowej ciekawości. „Gliwice. Biografia Miasta” to bestseller wydany przez Muzeum w Gliwicach. Blisko 600-stronicowe wydawnictwo ma niewątpliwą wartość historyczną, jednak przede wszystkim jest to pasjonująca lektura dla gliwiczan. W bogatym dorobku pisarskim Bogusława Tracza poza książkami o historii Górnego Śląska jest także książka o… hippisach. Dr Bogusław Tracz pracuje w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

www.gliwice.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button