Konsultacje społeczne

Łabędy 2040. Nerwy po konsultacjach społecznych

W Gliwicach najważniejsi są ludzie. Ich aspiracjom podporządkowane jest myślenie o roli oraz wykorzystaniu zasobów środowiskowych i materialnych — te słowa możemy przeczytać w opisie wizji Gliwice2040

Jak miasto powinno wyglądać i funkcjonować za 20 lat? To pytanie przyświeca tworzeniu Strategii 2040 Gliwic, które włączyły się w akcję „Supermiasta i superregiony 2040”. Według założenia strategia rozwoju miasta Gliwice 2040 to nowe podejście miasta do działania. Zakłada otwarcie się na współpracę z mieszkańcami. Do konsultacji Urząd zaprasza gliwiczan w wyznaczonych dniach w różnych częściach miasta.

Prace dotyczące strategii będą prowadzone wg. następującego ogólnego założenia:

  1. W pierwszej kolejności przeprowadzamy konsultacje społeczne – prosimy o wstępne sugestie, propozycje rozwiązań.
  2. Następnie przedstawione propozycje poddawane będą pod dyskusje grup roboczych.
  3. Wypracowane rozwiązania będą przedstawiane Prezydentowi Miasta Gliwice do akceptacji.
  4. Gotowy projekt strategii zostanie poddany konsultacjom społecznym oraz niezależnej ocenie skuteczności zaproponowanych rozwiązań.

Pierwszym, nadal trwającym etapem działań są otwarte dyskusje nad sytuacją miasta i oczekiwaniami co do jego funkcjonowania w przyszłości. Kolejnym krokiem ma być przekazanie zgłoszonych pomysłów i uwag specjalnym grupom roboczym. Mają one dokonać dalszych analiz, a ich zadaniem będzie uporządkowanie pomysłów przy wsparciu ekspertów w danej dziedzinie. Pomysły będą miały zostać uporządkowane pod kątem stopnia ważności, a efektem działań ma być przygotowanie propozycji zapisów odnośnie do wizji Gliwic w 2040 roku. Zapisy w wersji finalnej zostaną zatwierdzone przez Prezydenta Miasta Gliwice. Prace nad wizją mają zostać zakończone w II kwartale 2021 roku.

Na stronie strategii możemy zapoznać się z pożądanym scenariuszem rozwoju miasta. Ma on sprawić, że dobre gospodarowanie pozostanie wizytówką Gliwic. Ponadto pożądanym scenariuszem jest efekt, w którym zaangażowani mieszańcy, którzy będą najważniejszym zasobem miasta. Jako plan wyróżnione zostało także: Gliwice są wzorcem do naśladowania w zakresie ekologii na terenach miejskich.

W ostatnią niedzielę, 22 sierpnia spotkanie odbyło się w Łabędach. Mieszkańcy tej dzielnicy jednoczą się ostatnio w walce przeciwko powstaniu fabryki akumulatorów w sąsiedztwie budynków mieszkalnych, co mogło spowodować napięcia między nimi a przedstawicielami Urzędu stacjonującymi podczas festynu rodzinnego przy skateparku na skwerze przy ul. Narutowicza. Internautka zauważyła nawet, że: To odważne ze strony miasta Gliwice, że zdecydowali się rozstawić swoich wysłanników w Łabędach, patrząc na to, jakie mają plany dla tamtych terenów 😏

Jak donoszą nasi czytelnicy, na szczęście nie doszło do sprzeczek czy aktów agresji w punkcie (trzeba pamiętać, że nigdy nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przemocy słownej czy fizycznej). Emocje jednak miały zostać okazane w formie pisemnej na karteczkach samoprzylepnych, które można było przymocować do sztalug z mapą Łabęd: Po 15tej było już trochę karteczek, więszość odnosząca się negatywnie do projektu zmiany przeznaczenia Pól Łabędzkich. Ciekawe do kogo – jeśli w ogole – trafią te uwagi? Takie opinie możemy przeczytać w komentarzach do posta o spotkaniu.

Niektórzy użytkownicy zwrócili również uwagę na to, że post przypominający o spotkaniu został opublikowany kilka minut przed zamknięciem stoiska. Informacja, która zapowiadała spotkanie pojawiła się na funpage’u Urzędu Gliwic również dzień wcześniej o godzinie 8.00.

Internauci, którzy uczestniczyli w konsultacjach, komentowali również rozmowy z urzędnikami:

Byłem rozmawiałem i to co się przedstawia na tych spotkaniach mieszkańcom w stosunku do rzeczywistości to fikcja. Pani rozmawiająca ze mną z tej akcji próbowała mi powiedzieć, że miasto zmienia obecnie studium w stosunku do całego miasta, a nie częściowo dla Łabęd. Dodatko próbowała mnie przekonać, że miasto otwiera się na zmiany pro mieszkańcom… Tak Łabędzkie Pola to zmiana na naszą korzyść SiC!!! Przyszłość nie jest tu!!!

Wpis sprowokował kolejne odpowiedzi:

to (praca nad nowym studium) się POWINNO rozpocząć po opracowaniu strategii, strategia jeszcze nie jest zamknięta, nie jest gotowa, a podobno prace nad nowym studium już zaraz startują, jak mówiły na dyskusji publicznej Panie planistki… więc tak jakby mówili nam: robimy studium uwzględniając wasze głosy, ale już teraz wiemy, co w nim będzie…. czyli znowu wiedzą lepiej…

Pozostaje mieć nadzieję, że uwagi mieszkańców zostaną wzięte pod uwagę, by założenia strategii mogły faktycznie przynieść pożytek gliwiczanom a współpraca ze społeczeństwem i specjalistami będzie stałym elementem podejmowania decyzji w mieście. Ze szczegółami strategii możecie zapoznać się: tutaj. Gliwicka wizja jest zgodna z Kartą Lipską – unijnym dokumentem postulującym zrównoważony rozwój miast. Podkreśla on, że dobrobyt gospodarczy, równowaga społeczna i zdrowe środowisko są równie ważne.

Dajcie znać, jak Wy wyobrażacie sobie Gliwice w 2040 roku!

Ada Duda/ UM Gliwice

Tylko 1 na 400 czytających ten artykuł wspiera Gliwice OdNowa finansowo. Wyobraź sobie, co moglibyśmy osiągnąć, gdyby było nas 10 x więcej… Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button