Życie Miasta

Ławeczka upamiętniająca prof. Teodorowicza-Todorowskiego

W miniony piątek na alei Przyjaźni w Gliwicach stanęła pierwsza „Ławeczka znanych Gliwiczan”, która będzie upamiętniać prof. Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego. Podczas uroczystości związanych z odsłonięciem ławki wybitnego gliwiczanina pojawiła się jego rodzina, zastępczyni prezydenta Gliwic Aleksandra Wysocka oraz prorektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz.

Profesor Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, któremu poświęcona została pierwsza „Ławeczka znanych Gliwiczan” był wybitnym architektem i wykładowcą akademickim. Współtworzył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, a jego realizacje miały ogromny wpływ na obecny wizerunek Gliwic. Odpowiadał m.in. za odbudowę i przebudowę gliwickiego ratusza, który kiedyś był hotelem Haus Oberschlesien oraz budynku Wydziału Architektury przy ul. Akademickiej 7.  

Akcja „Ławeczka znanych Gliwiczan” jest wspólną inicjatywą Nowin Gliwickich, Miasta Gliwice i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gliwickiej.  W internetowym plebiscycie przeprowadzonym przez Nowiny Gliwickie mieszkańcy mogli oddawać głosy na jednego z piętnastu zaproponowanych im znanych gliwiczan. Pierwszym okazał się prof. Tadeusz Teodorowcz-Todorowski.

Takie ławeczki mogą być elementem przestrzeni Gliwic, który nie tylko pozwoli upamiętnić ważne dla miasta osoby, ale stanie się również miejscem, które będzie miało charakter edukacyjny i ułatwi pogłębienie wiedzy o zasłużonych Gliwiczanach –  mówiła Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic.

Miejsce, w którym ulokowana została ławeczka nie jest przypadkowe. Aleja Przyjaźni jest popularną ścieżką spacerową oraz miejscem wydarzeń kulturalnych, takich jak chociażby wystawy. Zatem wybór był idealny. – Jego życie zawodowe było bardzo bogate. Nawet po przejściu na emeryturę nieustannie tworzył – malował, pisał poezję i aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym – wspominała Małgorzata Bień z rodziny profesora Teodorowicza-Todorowskiego.

Władze Gliwic podkreślają, że jest to pierwsza, lecz nie ostatnia ławeczka upamiętniająca znanych gliwiczan. Jacy mieszkańcy Gliwic powinni Państwa zdaniem zostać uhonorowani w ten sposób?

zdjęcie przedstawia ławeczkę znanych Gliwiczan
fot. M. Buksa/ UM Gliwice

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button