Brak kategorii

Ławki, leżaki, stoliki piknikowe – czyli nowe oblicze zbiornika retencyjnego na Wójtowiance

Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna będzie z tygodnia na tydzień coraz bardziej zachęcać do tego, by aktywnie spędzać czas zewnątrz. Na rekreacyjnej mapie Gliwic pojawić się ma miejsce mające dać wytchnienie od zgiełku miasta.

Tym miejscem ma okazać się zagospodarowany suchy zbiornik retencyjny wybudowany na potoku Wójtowianka. Aktualnie trwa przetarg na zagospodarowanie tego terenu w systemie zaprojektuj i wybuduj. Natomiast przewidywany termin oddania do użytku zbiornika umiejscowionego pomiędzy miejską obwodnicą, a osiedlem Sikornik szacowany jest na wiosnę 2023 roku.

Skąd pomysł na tego typu realizacje?

Magistrat przekonuje, iż inwestycja ma zabezpieczyć część śródmieścia Gliwic przed zalewaniem podczas gwałtownych oraz długotrwałych opadów – będąc elementem systemu kompleksowej ochrony przeciwpowodziowej. Zagospodarowany teren będzie posiadał ścieżki rowerowe, ławki, podesty z miejscami do siedzenia, a także plac zabaw oraz siłownię. Do tego ma znaleźć się również miejsce na wiatę i stoliki piknikowe. Poza elementami służącymi do wypoczynku przewidziano także posadzenie sporej liczby nowych roślin i drzew. Przestrzeń w swoim założeniu powinna przyciągnąć mieszkańców pobliskich osiedli i stać się miejscem aktywizacji społecznej.

Miasto na inwestycję przewiduje wydać 16,5 mln zł, z czego 85% ma wpłynąć ze środków unijnych. Przypomnijmy, że Dzielnica Sikornik po ostatnim Gliwickim Budżecie Obywatelskim mogła poczuć się mocno rozczarowana, ponieważ projekt na zrealizowanie pola do gry w minigolfa został odrzucony mimo wygranej w głosowaniu. Problem w przypadku tego projektu miało okazać się finansowanie, a konkretnie nie wystarczające środki w miejskiej kasie. Magistrat w tym przypadku wskazywał wzrost cen usług oraz materiałów, natomiast Rada Dzielnicy Sikornik wykazywała rozczarowanie, sugerując, że miasto umyślnie odrzuciło niektóre projekty obywatelskie, by pozytywnie wpłynąć na budżet miasta.

Tak duża inwestycja może jednak nieco wynagrodzić dzielnicy Sikornik fiasko w zeszłorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskie. Jeżeli zostanie mądrze zrealizowana, a później zarządzana może stać się miejscem, które będą odwiedzać mieszkańcy całego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button