AnalizyŻycie Miasta

Liczne problemy po wczorajszych ulewach z gliwicką hałdą w roli głównej

Wczorajsze nagłe opady deszczu wywołały w Gliwicach niemałe zamieszanie. Duża cześć ulic była kompletnie zalana. Na domiar złego na ulicę Pszczyńską obsunęła się hałda, co spowodowało spore utrudnienia w ruchu drogowym.

Od kilku dni przez cały kraj przechodzą mocne ulewy, które powodują problemy zarówno z pozalewanymi ulicami, domami czy też pozrywanymi sieciami elektrycznymi. Wczorajsza ulewa wybrała sobie jednak dosyć niefortunną porę, ponieważ przypadła na okolice godz. 15-16. Kierowcy przemierzający Gliwice w drodze powrotnej z pracy mieli nie lada problemy z powodu występujących zalewisk będących konsekwencją nie nadążania kanalizacji deszczowej z tak dużą ilością wody.

W związku z intensywnymi opadami deszczu Komenda Miejska PSP w Gliwicach w dniu dzisiejszym odnotowała już ponad 100 zgłoszeń. Interwencje dotyczą przede wszystkim zalanych piwnic, dróg oraz posesji. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie miasta Gliwice, Knurów oraz gminy Gierałtowice. W działaniach biorą udział strażacy PSP i OSP z terenu miasta i powiatu gliwickiego. – informowała na swoim facebookowym koncie Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

Szczególne problemy pojawiły się w miejscach gdzie są zagłębienia, a także pod wiaduktami w Czechowicach oraz w rejonie ulicy Śliwki, gdzie doszło nawet do zalania kilku samochodów. Zalane były również parkingi przy centrach handlowych. Jednak największe problemy wystąpiły przy ulicy Pszczyńskiej – powodem była oczywiście gliwicka hałda, która zablokowała pas drogowy.

Niestety jest to na tyle powtarzalny problem, że dziwne, że nadal nie zrobiono nic, by podobne kłopoty nie występowały w przyszłości. W ubiegłym roku hałda znajdująca się przy ul. Pszczyńskiej utrudniła życie kierowcom za sprawą osuwającej się ziemi aż pięciokrotnie jednocześnie blokując jezdnie na ulicy, na której jest bardzo duży ruch.

Gliwicka hałda znajduje się na wjeździe do centrum od strony “Europy Centralnej” na wysokości salonu meblowego “Agata”. Coroczne problemy wywoływane za sprawą hałdy najwyraźniej nikomu nie przeszkadzają – w końcu wczoraj mieszkańcy Gliwic mogli obserwować istny wodospad. Do kogo jednak należy ten teren i kto za niego odpowiada?

Hałda w 2018 roku został przejęta przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, która już cztery lata temu przeprowadziła pierwsze ruchy mające na celu zabezpieczenie tego terenu. Jak się jednak okazuje nic to nie dało, ponieważ nadal dochodzi do utrudnień. Teren miał zostać uformowany, a hałda zniwelowana. Najwyraźniej zakres prac nie był na tyle wystarczający, by nie sprawiać dalszych problemów oraz utrudnień, a co najważniejsze zagrożenia drogowego na tak intensywnie obłożonej drodze.

Miejmy nadziej, że sprawą zainteresuje się magistrat i w jakiś sposób wywrze nacisk na Spółce Restrukturyzacji Kopalń, by jeszcze raz zajęła się tą sprawą. O to zresztą zabiegają mieszkańcy, który w wielu komentarzach nie kryli swojego zdenerwowania całą sytuacją.

Może być zdjęciem przedstawiającym samochód i droga
fot. FB/Gdzie w Gliwicach szuszą?!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button