Kultura

Lista otwartych instytucji kultury w Gliwicach

Od 12 lutego rząd wprowadził poluzowanie obecnych obostrzeń. Kina, teatry i muzea powoli się otwierają. Jakie instytucje kultury będą czynne w Gliwicach?

Muzea w Gliwicach 

Willa Caro

Jest przykładem doskonale zachowanej XIX -wiecznej rezydencji w stylu renesansowej architektury willowej. Aktualnie w willi prezentowana jest wystawa stała dziewiętnastowiecznych wnętrz mieszkalnych górnośląskich przemysłowców. Na temat drugiej aktualnej wystawy przeczytacie tu.

Zamek Piastowski

Jeden z najstarszych obiektów w mieście. Gotycką budowlę sięgającą początkami XIV wieku łączyć należy z powstaniem w Gliwicach murów obronnych. Skupione tu eksponaty to przede wszystkim pamiątki cechowe z XVII-XVIII wieku, pamiątki z okresu powstań śląskich i plebiscytu, działalności Związku Polaków w Niemczech, a także bogata kolekcja fotografii (XIX i XX wieku) stanowiąca dokumentację ikonograficzną miasta i górnośląskich obiektów przemysłowych.

Radiostacja Gliwice

W 2017 r. Radiostacja Gliwice została wpisana na listę Pomników Historii, na której znajdują się obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych dla dziedzictwa kulturowego Polski. Zabytkowa wieża antenowa, będąca dziś najwyższą drewnianą budowlą w Europie wciąż służy celom komunikacyjnym, dźwigając kilkadziesiąt różnego rodzaju anten.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich 

Głównym celem nowego oddziału Muzeum w Gliwicach jest badanie i upamiętnianie dziejów Żydów na terenie Górnego Śląska od średniowiecza do współczesności. W tym miejscu dochodzi także do dialogu między różnymi kulturami, religiami oraz narodami – spotkań oraz debat o historii i relacjach wielu społeczności, które niegdyś zamieszkiwały te tereny.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego 

Na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego leży Oddział Odlewnictwa Artystycznego.  Jest on częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Ideą wystawy stałej zatytułowanej „Od Starej Huty do Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych” jes pokazanie obiektów zabytkowych w historycznym miejscu ich powstania.

Czytelnia Sztuki 

Miejsce na mapie Gliwic, w którym lokali działacze kulturowi mogą eksponować swoje dzieła. Oprócz przydzielenia tytułu galerii czytelnia sztuki jest także miejscem spotkań, warsztatów, rozmów i dyskusji!

Muzeum Tatuażu

Jest to jedyne tego typu miejsce w Polsce, a równocześnie drugie w Europie. Muzeum powstało w 2012 roku. Jego głównym zadaniem jest propagowanie historii, piękna i różnorodności zjawiska tatuażu. Warto również wybrać się tam, aby poznać znaczenie symboli i kontekstów, które niosły ze sobą. 

Muzeum Techniki Sanitarnej

Pierwsza oczyszczalnia ścieków w Gliwicach oddana została do użytku w 1911 r. Przełomem w uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach było pojawienie się na mapie miasta Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Ciekawostką jest fakt, że dzięki gliwickim projektom modernizacji gospodarki ściekowej, ponad 98% mieszkańców może korzystać z kanalizacji sanitarnej.

Teatry w Gliwicach

Teatr Miejski 

Teatr Miejski w Gliwicach w najbliższy weekend proponuje nam kilka wydarzeń. Przede wszystkim na Dużej Scenie zobaczycie spektakl pt. Wieczór kawalerski w reż.G. Castellanosa. To walentynkowa propozycja, którą Teatr Miejski zagra 13 i 14 lutego. Natomiast drugim wydarzeniem jest spektakl  dla młodych Widzów na Małej Scenie Tuwim dla dzieci w reż. J.J. Połońskiego, odbędzie się on 13 i 14 lutego. 

Studio Aktorskie Teatru “Wit-Wit”

Teatr “Wit-Wit” został założony w grudniu 2002 roku z inicjatywy Ewy Witomskiej, która do współpracy zaprosiła artystów Gliwickiego Teatru Muzycznego: Stanisława Witomskiego, Przemka Witkowicza i Agnieszkę Witkowicz. 28 lutego zagrają Królową Śniegu: to bajka o wielkiej sile przyjaźni i dobrego serca. Gerda i Kaj to dwoje przyjaciół, którzy pewnego zimowego dnia spotykają Królową Śniegu. Królowa podstępem wymusza na Kaju pocałunek. Po tym wydarzeniu Kaj zmienia się z grzecznego chłopca w łobuziaka. Opuszcza dom, aby zamieszkać w pałacu Zimnej Królowej . Gerda postanawia odnaleźć chłopca.Podczas długiej wędrówki spotyka przyjaźnie nastawionego Kruka,sympatyczną Królewnę, nieco dziwnego Króla, w końcu trafia na bandę Zbójców. Na szczęście wśród nich jest przemiła Rozbójniczka, która pomaga Gerdzie dotrzeć do pałacu Królowej Śniegu.

Kina w Gliwicach

Cinema City – Forum Gliwice 

Cinema City Gliwice Posiada 13 klimatyzowanych sal, które pomieszczą jednocześnie ponad 2 300 widzów. Kino mieści się w gliwickim centrum handlowym – Forum. Pomimo obecnych poluzowań obostrzeń, kino wydało oficjalne oświadczenie, że nie wznowi działalności, ze względu na zmienną sytuację epidemiologiczną oraz obowiązujący reżim sanitarny. 

Kino studyjne Amok

Kino AMOK, powstałe w 1993 roku, ma charakter kina studyjnego, skupiającego się na wyświetlaniu filmów artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem filmów polskich i europejskich. Działa w ramach Teatru Miejskiego w Gliwicach, który jest samorządową instytucją kultury. Kino wznowiło działalność, w ostatni weekend na ekranach teatru mogliśmy zobaczyć m.in. film „Słudzy”, „Music”, a dla najmłodszych widzów wyświetlono bajkę pt. „Wielka podróż Bolka i Lolka” 

Galerie sztuki w Gliwicach

Galeria Melina 

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju kultury „Melina” powstało w 2012 roku na bazie osób związanych od kilku lat z Galerią Melina. Działalność Stowarzyszenia Melina opiera się na organizacji wydarzeń artystycznych i kulturalnych, propagowaniu aktywnego uczestnictwa w kulturalnym życiu miasta, wspieraniu rozwoju oraz promocji środowisk artystycznych, a także edukacji kulturalnej i organizacji warsztatów artystycznych.

Galeria Sztuki Współczesnej Esta

Galeria Sztuki Współczesnej ESTA została założona przez Tadeusza i Małgorzatę Stapowicz w 1998 roku. Obecnie Galerię prowadzą Tadeusz Stapowicz z synem Jackiem. Celem jest promowanie polskiej sztuki współczesnej, nie tylko w kraju, ale także za granicą. Galeria Sztuki Współczesnej wciąż pozostaje prekursorem promowania artystów w Internecie.

Galeria Brama

Jedna z pierwszych prywatnych galerii sztuki w kraju. Od 1992 roku konsekwentnie są realizowane autorskie programy prezentacji artystów. Galeria, organizując wystawy i wydarzenia kulturalne, stara się rozwijać wrażliwość estetyczną naszej publiczności i prowadzić otwarty dialog na temat odbioru i interpretacji sztuki współczesnej. Galeria zaprasza od wtorku do piątku w godzinach 11-17 oraz w sobotę 11-15.

Wszystkie te instytucje kulturalne mieszczą się na terenie Gliwic. Najbliższy weekend będzie dla nich wyjątkowym wydarzeniem – po raz pierwszy od czterech miesięcy odwiedzą ich Gliwiczanie! Liczymy na to, że obecna sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie i do grona otwartych branż dołączy gastronomia oraz siłownie. 

Martyna Urban

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button