Media lokalneŻycie Miasta

Marchewka, kalafior i truskawki prosto ze szkolnego ogródka – Eko-pracownie w gliwickich szkołach

W dziesięciu szkołach województwa Śląskiego, niedługo powstaną pracownie ekologiczne. Uczniowie z każdej z tych szkół zaprezentowali własne wizje na stworzenie takiego miejsca. Na terenie szkoły, na dworze, w szklarniach jak i w klasach, uczniowie zbudują grządki warzywne i kwietne. Będą pielęgnować, doglądać i opiekować się posadzonymi tam roślinami. Nie ma nic lepszego, niż zjedzenie truskawek, które samemu się wyhodowało.

Każda szkoła będzie reprezentowana przez trzech uczniów-ambasadorów, których projekt wygrał. Zaangażowana będzie jednak cała szkoła. Nauka o biologii będzie mogła wyrosnąć poza ramy książek. W ruch pójdą łopatki, konewki i grabki. Pod czujnym okiem doświadczonych eko-edukatorów dzieci rozwiną swoją wiedzę o jedzeniu, które normalnie znajdują tylko na talerzu. 

Pierwsze spotkania Szkolnych Inkubatorów Ekologicznych już miały miejsce. Dzieci dowiedziały się na nich jak zaprojektować ogródek, co należy przygotować i jakie warzywa i kwiaty posadzić dla najlepszych plonów. Teraz rozpoczęły się przygotowania do najważniejszego sezonu dla roślin – wiosny. Dzięki skrupulatnej pracy, już niedługo Eko-ambasadorzy i ich koledzy będą mogli cieszyć się owocami swojej pracy.

Zobaczcie projekty złożone przez uczestników:

Zajęcia odbyły się już w czterech szkołach:

– Szkoła Podstawowa nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach

– Szkoła Podstawowa nr 9 im króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach

– Zespół – Szkolno przedszkolny nr 3 w Gliwicach

– Szkoła Podstawowa nr im Alfreda Szklarskiego w orzeszu – Zawiści

Inicjatywa Szkolnych Inkubatorów Ekologicznych, prowadzona przez Spółdzielnię Socjalną Piast powstała we współpracy z Fundacją Park Śląski. Finansowanie pochodzi z Fundacji Stocznia. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button