historiaŻycie Miasta

Miasto-ogród, czyli nasz park

W drugiej połowie XIX wieku w w coraz bardziej uprzemysłowionej Europie popularna stała się idea miasta-ogrodu, którą realizowano także w Gliwicach.

Górnośląski przemysł pod koniec XIX wieku był coraz bardziej uciążliwy dla mieszkańców. W tej sytuacji władze wielu górnośląskich miast i wsi sięgnęli po koncepcję Ebenezera Howarda, który w roku 1898 opublikował książkę Garden Cities of Tomorrow. Książka była na owe czasy nowatorska, ale już wcześniej wcielano w życie niektóre je założenia.

Władze Gliwic już w roku 1880 postanowiły o założeniu miejskiego parku, który rozbudowano 20 lat później, a w roku 1901 zainstalowano w nim pierwszą fontannę – mówi prof. Roman Kochnowski, znawca dziejów Górnego Śląska dodając, że w gliwickim ratuszu postanowiono, iż mieszkańcy mają mieć jak najczęstszy kontakt z zielenią.

Pomnik Śpiącego Lwa w paru miejskim

Idąc za ciosem w roku 1925 rozbudowano palmiarnię, która w przededniu II wojny światowej miała już cztery pawilony i ok. 8000 okazów roślin i zwierząt. Niestety w roku 1945 została zniszczona przez Armię Czerwoną. Na szczęście nie zniszczono wówczas parku, który już ponad 140 lat służy i gliwiczanom, i mieszkańcom całego Górnego Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button