Jawność

Miasto zabezpieczyło pożyczkę ŚSM miejskimi działkami!

Po publikacji Onetu gliwiczanie wiedzą już, że miasto “podżyrowało” pożyczkę spółki Śląska Sieć Metropolitalna Sp z o.o. majątkiem wspólnoty samorządowej. Wiemy, jakie działki zostały wskazane jako zabezpieczenie spłaty pożyczki. Zarządzenie w tej sprawie wydał w lipcu 2016 roku ówczesny wiceprezydent Adam Neumann.

Więcej o nieprawidłowościach w spółce ŚSM: [„Afera na Śląsku” – Onet pisze o gliwickiej spółce miejskiej]

Mowa o działkach miejskich w Żernikach. Jako zabezpieczenie pożyczki wskazano działkę nr 25 (powierzchnia 7,28 ha) oraz 629/3 (pow. 1,2 ha). Obecnie znajdują się na nich… ogródki działkowe i tor dla rolkarzy. Łączna wartość wskazanych działek to 28 mln zł.

O torze rolkowym można przeczytać na stronie MZUKu:

Gliwice maja kolejny punkt na mapie miejsc wypoczynkowo-rekreacyjnych. Do istniejących skwerów, parków, placów zabaw i siłowni dołączył tym razem tor dla rolkarzy. Przy ul. Żernickiej w Gliwicach można  do woli nacieszyć się jazdą na rolkach lub wrotkach. Utworzona pętla pozwala na pokonywanie wielu kilometrów na kółkach. Dzięki równej nawierzchni wykonanej z asfaltu, tor idealnie nadaje się dla osób początkujących, które stawiają pierwsze kroki na rolkach.

W ramach inwestycji powstała także strefa wypoczynkowa z ławkami oraz  stolikami piknikowymi. Wokół toru wykonano nasadzenia oraz założono trawniki, które ostatecznie tworzyć będą piękną całość. Dodatkowym atutem jest oświetlenie toru. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 240 tyś. zł. Zadanie wykonano w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019.

Ale to nie wszystko. Pożyczka zabezpieczona była także innymi środkami. W umowie wpisano między innymi następujące możliwości dochodzenia praw przez wierzyciela:

  1. Cesja przychodów z zawartego z Miastem Gliwice – Zarządem Dróg Miejskich porozumienia technicznego o świadczenie usług w zakresie pełnienia funkcji operatora strefy płatnego parkowania w Gliwicach,
  2. Zastaw rejestrowy na: i. zbiorze rzeczy (praw) stanowiących organizacyjną całość chociażby jego skład był zmienny oznaczonym jako rozwiązanie systemowe pod nazwą HP Enterprise Cloudsystem,
  3. Zbiorze rzeczy (praw) stanowiących organizacyjną całość chociażby jego skład był zmienny oznaczonym jako infrastruktura teletechniczna stanowiąca zbiór elementów technicznych (rur, studni kablowych, kabli światłowodowych i innych urządzeń) zlokalizowanych na terenie miasta Gliwice,
  4. Mieniu ruchomym przedsiębiorstwa pożyczkobiorcy ujawnionym w ewidencji środków trwałych.

Reasumując: w przypadku niespłacenia pożyczki przez Śląską Sieć Metropolitalną wierzyciel miał możliwość przejęcia: wspomnianych działek w Żernikach; wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania; sprzętu kupowanego za pożyczone środki; infrastruktury teletechnicznej na terenie Gliwic(!); mienia ruchomego Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Najbardziej zaintrygowała nas możliwość przejęcia infrastruktury teletechnicznej na ternie miasta i skutków, które mogłoby to przynieść. Próbowaliśmy potwierdzić te informacje u rzecznika Prezydenta Miasta, niestety od dwóch dni telefon nie odpowiada.

Jak wspomnieliśmy, zarządzenie w sprawie wpisu na hipotekę wskazanych działek podpisane zostało przez Prezydenta Adama Neumanna w 2016 roku:

Komentarze

  1. doprecyzowując to co napisame w artykule,pominieto, że była Prezes ŚSM obecna Zastępczyni Prezydenta Neumanna pani Ewa Weber była sekretarzem Miasta Zabrze odpowiedzialnym za informatyzację Zabrza, co zrealizowała ze Spółką Otago z grupy kapitałowej Asseco Data System wcześniej Asseco SA, To w tej firmie była wczesniej pracownikiem wspaniała “naprawczymi” fatalnej sytuacji w ŚŚM poprzedniczka Pani Weber w SSM. Nie należy zatem wpadać w podziw nad tym, że były pracodawca czyli ASECCO nagle obniżył 10-cio krotnie ratę kredytu nomen swojej omen byłej pracownicy i współpracownicy. Czyżby to był wszystko przypadek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button