Kultura

Międzypokoleniowa współpraca — aktywni seniorzy z Wielowsi

W Wielowsi narodziła się inicjatywa burząca utarte schematy dotyczące wieku i aktywności obywatelskiej. Seniorzy razem ze Społeczną Grupą Medialną podejmują działania aktywizujące lokalną społeczność.

W ramach programu „Śląscy Seniorzy Solidarni w Działaniu” seniorzy uczestniczą w warsztatach przygotowujących do opracowania i realizacji własnej akcji społecznej. Podczas spotkań są rozwijane kompetencje miękkie, komunikacyjne, poruszane są zagadnienia pozyskiwania środków na realizowanie pomysłów, przygotowywania wniosków projektowych, identyfikowania grup docelowych i lokalnych problemów.

W czasach, w których wiele osób zmaga się z samotnością takie inicjatywy okazują się być bezcennym źródłem wsparcia emocjonalnego i społecznego, a także pozwalają zdobywać wiedzę i nowe umiejętności bez względu na wiek.

Po zakończeniu szkoleń, uczestnicy mają niepowtarzalną okazję do wcielenia w życie swojego kreatywnego pomysłu. Seniorki z Wielowsi zorganizują spacer przez kulturę żydowską. Oprócz edukacyjnego charakteru, to wydarzenie również zachęca do podjęcia aktywnego stylu życia – uczestnicy będą ćwiczyć jak poprawnie korzystać z kijków. Seniorkom bardzo zależy na rozwijaniu współpracy międzypokoleniowej, dlatego do akcji zostaną zaangażowane członkinie koła wolontariatu ze szkoły w Wielowsi. Spacer zaplanowany jest na 16 października, a jego trasa to Stara Synagoga i Stary Cmentarz Żydowski. Ta akcja to nie tylko satysfakcja z realizacji własnego pomysłu, sposobność do aktywnego uczestnictwa w społeczności, ale także niesamowita okazja do przekazania wiedzy na temat kultury żydowskiej młodszemu pokoleniu.

Poprzez organizowanie takich przedsięwzięć, podkreśla się wartość aktywnego udziału w życiu społecznym. Zaangażowanie, otwartość na naukę i chęć działania to cechy, które są cenione na każdym etapie życia. Dzięki wsparciu Społecznej Grupy Medialnej w ramach Rządowego Programu Wsparcia Osób Starszych „Aktywni+”, Seniorzy z Wielowsi nie tylko angażują się, ale również pokazują, że w każdym wieku można być siłą napędową pozytywnych zmian w swojej lokalnej społeczności.

Back to top button