Polityka lokalna

Miejski System Informacji Przestrzennej do aktualizacji

Urząd Miejski ogłosił przetarg na aktualizację trójwymiarowych modeli budynków wykorzystywanych w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej.  Niestety, nie udało się go rozstrzygnąć. 

MSIP Gliwice to system rozwijany i  tworzony przez pracowników gliwickiego wydziału geodezji urzędu. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych przestrzennych w celu usprawnienia zarządzania oraz podejmowania decyzji w gminie. Jest to również świetne narzędzie dla mieszkańców i inwestorów, ponieważ dostarcza aktualne informacje z rejestrów przestrzennych przez całą dobę.

Mapową częścią MSIP są geoportale, których użytkownicy mogą korzystać z takich opcji, jak nawigowanie po mapach, dodawanie, edytowanie oraz wyszukiwanie informacji o terenach miejskich oraz podglądu budynków w formie 3D. 

Niestety z powodu licznych pracy budowlanych, wykonanych w ostatnich latach, aż siedem i pół tysiąca przestrzennych modeli gliwickich zostało zdezaktualizowanych. Dlatego też urzędnicy przygotowali przetarg na aktualizację danych. Na początku czerwca  otwarto oferty. 

Do przetargu zgłosiły się dwie firmy, które wyceniły zamówienie powyżej kwoty, jaką Urząd Miasta Gliwice zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Sytuację skomentował Tomasz Ściegliński z Wydziału Planowania Przestrzennego:

Modele przestrzenne naszych budynków zostały opracowane przez gliwicki Wydział Geodezji i kartografii kilka lat temu. Część z tych budynków została wyburzona, część rozbudowana lub zmodyfikowana.  Ponieważ dane są już nieaktualne, chcieliśmy tę różnicę zlikwidować. Niestety w przetargu wzięły udział tylko dwie firmy, a ich oferty przekroczyły zakładany budżet dla zadania –  mówił. 

Kolejny przetarg na opracowanie modeli przestrzennych budynków nie został jeszcze ogłoszony. 

Krzysztof Ostapowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button