Polityka lokalna

Miejskie bonusy dla osób zaszczepionych?

Niektóre miasta aktywnie zachęcają do poddawania się szczepieniom. Przykładem może być Wałbrzych, który wprowadził ulgę 50 proc. na bilety do miejskich instytucji kultury. Czy Gliwice powinny iść podobną drogą?

Wałbrzych to pierwsze miasto w Polsce, które wprowadza system bonusów zachęcających do szczepień przeciwko COVID-19. “Wałbrzych w oczekiwaniu na decyzję wojewody nie marnuje czasu. Staramy się zrobić wszystko, aby uzyskać poziom zaszczepienia mieszkańców miasta gwarantujący odporność populacyjną” – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Oprócz zniżek do instytucji kultury, zaszczepieni mieszkańcy Wałbrzycha mogą liczyć na tańszy wstęp do kompleksu sportowo-rekreacyjnego Aqua-Zdrój. Kolejnym elementem zachęcającym do szczepień mają być nagrody rzeczowe.

To nie jedyne przedsięwzięcie zachęcające do szczepień w Wałbrzychu. Z inicjatywy prezydenta miejscy radni przyjęli uchwałę o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19 wszystkich mieszkańców powyżej 18 lat i osób pracujących w mieście. Rada miasta zaapelowała też do ministra zdrowia o wpisanie COVID-19 na listę chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień. Uchwała nie została jeszcze zaakceptowana przez nadzór prawny wojewody dolnośląskiego.

Uchwała ta wzbudziła wiele kontrowersji, na przymus nie zgadza się część mieszkańców. Część z nich zdecydowała się nawet na przekazanie prokuraturze podejrzenia o możliwości popełnienia przestępstwa. Pod adresem prezydenta i radnych kierowano także groźby karalne. Prezydentowi Romanowi Szełemejowi została przyznana ochrona policyjna.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Gliwicach (województwo śląskie) 21 maja wyniosła 6 – podało Ministerstwo Zdrowia. Oficjalnie odnotowana liczba zgonów z powodu Covid-19 w Gliwicach wyniosła dziś 1. Odsetek Polaków zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa wynosi 32,25 proc. Odsetek zaszczepionych dwiema dawkami to 12,74 proc. całego społeczeństwa (dane na 21.05.2021 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button