Polityka lokalna

Młoda Lewica chce zmiany nazwy placu Rzeźniczego

Partyjne młodzieżówki są ostatnio w Gliwicach bardzo aktywne. Ostatnio pisaliśmy o wniosku “Młodych Aktywnych” (Platforma Obywatelska) o upamiętnienie Franza Bernheima. Młoda Lewica też ma swój pomysł na Gliwice.

Stowarzyszenie Młoda Lewica, zarejestrowane w Warszawie przy ul. Hawajskiej, wnosi o przemianowanie placu “Rzeźniczego” w Gliwicach na plac “Praw Kobiet”. Petycję uzasadniają brakiem miejsca, w którym uhonorowano by trud kobiet w budowę społeczeństwa opierającego się na równości obu płci. Dlaczego wybrano akurat plac Rzeźniczy?

Znajdująca się na Placu Rzeźniczym rzeźba “Ku Słońcu” jest idealną parafrazą dążeń kobiet do zmian w zakresie postrzegania ich roli w społeczeństwie, walki prawa i widoczność w przestrzeni publicznej. Z tego względu, w naszej opinii, wskazana lokalizacja wydaje się najbardziej odpowiednia – argumentują autorzy petycji.

Z pomysłem nie zgadza się Marian Jabłoński, pasjonat i propagator historii Gliwic:

Obecna nazwa placu ma swoje mocne zakorzenienie w historii miasta. Przed wojną odbywał się tu targ mięsny (stąd niemiecka nazwa Fleischmarkt). Dzisiejszy plac Rzeźniczy nie ma wiele wspólnego z wyglądem tego przedwojennego, osobiście jednak jestem przeciwko zmianie nazwy placu. Takie historyczne nawiązania są ważne dla tożsamości miasta i mieszkańców. Próba zmiany wywoła tylko niepotrzebne kontrowersje i kolejne konflikty wśród mieszkańców.

W podobnym tonie wypowiedziała się radna Katarzyna Kuczyńska-Budka:

Oczywiście jestem za taką ideą, popieram pomysł nadania jakiemuś miejscu takiej nazwy, ale nie jestem przekonana, czy zmiana nazwy placu Rzeźniczego jest dobrym pomysłem. Ta nazwa związana jest mocno z historią miejsca i taka zmiana mogłaby zostać źle odebrana przez mieszkańców. Niedawno mieliśmy zmianę nazw w drodze dekomunizacji, to był dobry moment, żeby zaproponować taką nazwę dla jednej z ulic.

Skontaktowaliśmy się ze stowarzyszeniem Młoda Lewica i zapytaliśmy o pomysł zmiany nazwy placu Rzeźniczego.

– Jako Młoda Lewica nie przywiązujemy się do konkretnego miejsca, ma ono dla nas drugorzędne znaczenie. Chcielibyśmy doprowadzić do uhonorowania kobiet i wzmocnić ideę równego traktowania i równych praw. Plac Rzeźniczy wybraliśmy, ponieważ z naszej wiedzy wynika, iż wiele osób w Gliwicach nie wie nawet jak ten plac się nazywa – tłumaczył nam Kasper Piechatzek, regionalny koordynator Młodej Lewicy. – Nasza pierwotna petycja miała braki formalne, po ich usunięciu nie była jeszcze procedowana przez radę. Będziemy chcieli wziąć udział w posiedzeniu komisji Rady Miasta Gliwice i wyjaśnić nasze intencje. Jeśli petycja zostanie odrzucona ze względu na niefortunnie wybrane miejsce, będziemy dążyli do wskazania bardziej odpowiedniego placu lub ulicy.

Sondowaliśmy ideę wśród kilku gliwickich radnych, z naszych informacji wynika, iż petycja raczej zostanie odrzucona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button