Życie Miasta

Młodzi walczą z bezrobociem

Zgodnie z raportem GUS za luty 2020 bezrobocie w Gliwicach wyniosło zaledwie 2,5%. Miasto chwali się bezrobociem niższym od średniej w województwie śląskim. Czy jednak statystyki kłamią?

Według danych udostępnionych przez Powiatowy Urząd Pracy można wnioskować, że dzięki temu że Gliwice leżą w bardzo rozwiniętym przemysłowo regionie, istnieje możliwość zapewnienia miejsc pracy mieszkańcom. Inwestycje w mieście mają znaczący wpływ na kształt rynku pracy.

Statystyki jednak nie zawsze obrazują pełen obraz sytuacji. Młodzi ludzie w Polsce mają problem w znalezieniu pracy. Część z nich ostatecznie znajduje zatrudnienie. Niestety, są osoby, które nie mają tyle szczęścia. Dlatego powstał projekt Rynek Pracy Otwarty Dla Młodzieży mający na celu walkę z namnażającym się bezrobociem oraz powiązanymi patologiami społecznymi.

Bezrobocie wśród młodych Polaków jest jednym z najważniejszych problemów, z którym boryka się społeczeństwo. Aż kilkanaście procent ludzi w wieku 18-30 lat nie jest aktywna zawodowo. Co gorsza, bezrobotni dzisiaj są niezatrudnialni jutro. Młodzi ludzie wysyłają miliony zgłoszeń do pracy, bez odzewu od rekrutujących firm. Prowadzi to do zatrważających szkód w ich psychice. Nawet namnaża patologie społeczne. Bezrobotny próbując poradzić sobie ze swoim położeniem, niejednokrotnie szuka zapomnienia w alkoholu i narkotykach. Przez co jego szanse na zatrudnienie z dnia na dzień jeszcze bardziej maleją.

W walce z tym problemem powstał projekt Rynek Pracy Otwarty Dla Młodzieży, który zakłada spotkanie się z młodymi ludźmi niepotrafiącymi znaleźć zatrudnienia. Najważniejszą ideą tego wydarzenia jest stworzenie pola do dyskusji oraz wymiany informacji na temat spraw związanych z trudnościami w znalezienia pracy. Ponadto głębsze zrozumienie problemu z perspektywy osób, których ten problem dotyczy, da projektowym ekspertom zawodowym lepsze narzędzia do pomocy osobom bezrobotnym.

Rynek Pracy Otwarty Dla Młodzieży będzie cyklem trzech spotkań, gdzie młodzi ludzie spotkają się ze wspomnianymi wyżej ekspertami. Wezmą udział w warsztatach zawodowych. Będą również mieli realny wpływ na rynek pracy w Polsce. Uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi pomysłami oraz rozwiązaniami, które zostaną wpisane do specjalnej karty na rzecz walki z bezrobociem. Dokument zostanie oficjalnie podpisany ostatniego dnia Forum Otwartego Rynku Pracy, który będzie miał miejsce w terminie 23-26 września w Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych – Centrum 3.0, znajdującym się przy ul. zwycięstwa 1 w Gliwicach.


Jeżeli również masz problem z odnalezieniem się na rynku pracy – dołącz: rynekdlamlodziezy.bitrix24.site/

Projekt dofinansowany ze środków funduszu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus.

Krzysztof Ostapowicz I Ada Duda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button