Kawiarnia ObywatelskaŻycie Miasta

Młodzi zmieniają miasto. Kawiarnia Obywatelska

W miniony poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Kawiarnia Obywatelska. Tym razem rolę prowadzącego objął Seweryn Botor, radny Młodzieżowego Sejmiku Wojewódzkiego.

Pytanie zadane w tytule wczorajszego spotkania brzmiało “Czy Gliwice to miasto dla młodych?”. Już rozpoczęcie spotkania pokazało, że odpowiedź na to nie jest jednoznaczna. Jak podkreślił prowadzący, Gliwice są piękne, dobrze skomunikowane, posiadają bogatą ofertę gastronomiczną oraz niezwykłe miejsca. Żaden z tych pozytywów nie jest jednak zasługą włodarzy miasta. Jako argument odpowiedzi ,,NIE” jest fakt, że miasto jest niezwykle zamknięte na propozycje oddolnych aktywności i trudno w nim coś załatwić lub zmienić. Jako przykład zostało podniesione to, że od 3 lat nie rozpatrzono pozytywnie żadnego z wniosków Młodzieżowej Rady Miasta, a nawet zostali wyproszeni z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu i nie został dopuszczony do głosu podczas omawiania punktu na XXVIII Sesji Rady Miasta Gliwice (o sprawie pisaliśmy tutaj). Botor zapytany o to, czy nie zniechęca go do działania ciągłe słyszenie odpowiedzi ,,nie” odpowiedział, że czerpie przyjemność z walki i działania.

Działania Stowarzyszenia Młodzi Aktywni mają za zadanie poprawę życia mieszkańców, chcą oni dokonać zmian w publicznej przestrzeni i odmienić mentalność mieszkańców Gliwic. Ważną kwestią dla członków Stowarzyszenia jest historia regionu. Biorą udział w protestach, wiecach i akcjach honorujących osoby poległe, działające lub mieszkające na pobliskich terenach. Ich działania podkreślają wielobarwność i wieloaspektowość tożsamości Śląska.

Po gorącej dyskusji uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do uczestniczenia we wspólnym sprzątaniu starego cmentarza żydowskiego w Gliwicach. Akcja będzie odbywać się cyklicznie, a najbliższe spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę od godziny 12. (ulica Na Piasku, 44-100 Gliwice, Polska)

Seweryn Botor jest studentem historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, rekonstruktorem historycznym oraz organizatorem prelekcji i wydarzeń historycznych. Udziela się w życiu polityczno-społecznym przykładowo w Młodzieżowej Radzie Miasta Gliwice oraz stowarzyszeniu Młodzi Aktywni Gliwice. W Młodzieżowym Sejmiku naszego województwa skupia się na aspektach kulturowo-historycznych, takich jak upamiętnianie ważnych miejsc czy organizacji wydarzeń, wykorzystując przy tym wielokulturowe bogactwo naszego regionu. Botor jest również autorem strony @Kronika Dziadostwa Gliwickiego, gdzie przedstawia zdjęcia upadających przez upływ czasu i zaniedbania budynki.

Na kolejne spotkania z cyklu zapraszamy każdego zainteresowanego tematami poprawy funkcjonowania naszego kochanego Miasta i tego, jakie działania podejmowane są na jego terenie. Chcemy w gronie zaangażowanych mieszkańców dyskutować o szansach i zagrożeniach. Przy każdym spotkaniu przewidziane jest sieciowanie organizacji i aktywistów. Informacje o spotkaniach będą publikowane na naszej stronie i profilu. Zapraszamy serdecznie!

Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony: https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Ada Duda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button