Finanse

Mniejsze budżety Rad Dzielnic w 2020 roku

Pandemia koronawirusa i zmiany związane z podatkiem PIT sprawiły, że wpływy do budżetu miasta w przyszłym roku będą znacznie mniejsze. Sytuacja ta spowodowała, że miasto musi uważnie liczyć wydatki. Urząd miasta podczas układania budżetu na przyszły rok zmniejszył też budżety rad dzielnic.

Urząd Miasta podjął decyzję o obniżeniu budżetów dla rad dzielnic, co sprawiło, że ich kwoty w przyszłym roku będą niższe o około 10%. Poszczególne rady dzielnic będą miały zmniejszone budżety od 10% do 11,4% w stosunku do zeszłego roku. Będzie to proporcjonalnie od 1004 do 2797 złotych mniej. Najmniejsze obniżenie budżetu dotknęło radę dzielnicy w Wilczym Gardle, zaś największe w Sośnicy. Kwoty wynikają proporcjonalnie z liczby mieszkańców i wielkości dzielnic. 

Prezydent Miasta Adam Neumann podczas spotkania z przedstawicielami rad dzielnic powiedział, że jeśli sytuacja budżetowa w pierwszym kwartale przyszłego roku będzie dobra, wówczas będzie można przywrócić stan budżetu rad dzielnic do poziomu roku bieżącego. Prezydent podkreślił, że do tematu powrócą, kiedy zakończy się sytuacja kryzysowa. Podczas spotkania Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Brzezinka Krzysztof Czapla wyraził swoje zdanie, że te obniżka budżetu dla rad dzielnic to małe kwoty i nie powinno to stanowić problemu dla żadnej z dzielnic.

Rzeczywiście, w skali budżetu całego miasta te kilkadziesiąt tys. zł. to zaledwie kropla. Tym bardziej dziwi fakt, że jedną ręką tak ostrożnie obraca się każdą złotówką wydaną na kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, gdy drugą ręką szasta się publicznymi środkami na promocję miasta. W 2020 roku miasto planuje wydać 8 mln zł na promocję w swoim własnym obiekcie – hali Arena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button