Życie Miasta

Możesz zwiedzić niezwykły cmentarz!

Dzięki aktywistom już jutro, 1 listopada, będziemy mieli możliwość zwiedzenia starego cmentarza żydowskiego przy ul. Na Piasku.

Z okazji uroczystości na cmentarzu przygotowana zostanie ścieżka edukacyjna, która pozwoli zwiedzającym obejrzenie najciekawszych zakamarków – najstarszych grobów, grobowca rodzinnego Troplowitzów i wiele innych.

Na teren nekropolii będzie można wejść 1 listopada w godzinach 10:00-18:00.

Warto przy tej okazji zaznaczyć, że od sierpnia na cmentarzu spotykają się wolontariusze, którzy kilka razy w miesiącu sprzątają i porządkują cmentarz, a w święto Wszystkich Świętych będzie możliwość zobaczenia efektów pracy.

Chociaż Wszystkich Świętych jest świętem katolickim, to jego uniwersalne przesłanie refleksji nad uciekającym czasem i poświęcenia chwili, by zadbać o tych, którzy odeszli, sprawiło, że i ten cmentarz stał się otwarty dla Gliwiczan.

Organizator, Seweryn Bator serdecznie zachęca do zabrania ze sobą kamyka czy wiązanki i odwiedzenia tego jakże ważnego dla Gliwic miejsca.

Seweryn Botor jestem studentem historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, jest rekonstruktorem historycznym oraz organizatorem prelekcji i wydarzeń historycznych. Udziela się w życiu polityczno – społecznym przykładowo w Młodzieżowej Radzie Miasta Gliwice oraz stowarzyszeniu Młodzi Aktywni Gliwice. W Młodzieżowym Sejmiku naszego województwa skupia się na aspektach kulturowo-historycznych, takich jak upamiętnianie ważnych miejsc czy organizacji wydarzeń, wykorzystując przy tym wielokulturowe bogactwo naszego regionu.

Seweryn Botor/ Sprawdź wydarzenie tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button